V tomto ročním období stojí za to vybavit si svou lékárnu dary z přírody. Vypravte se do lesa a nasbírejte si různé bobule na zimní neduhy.
Asi nejznámější podzimní bobulí sloužící našemu zdraví jsou šípky. Ty si můžete nasušit a za zimních večerů si z nich vařit čaj. Sušte je v polostínu, doma v troubě nebo na topení, tím si zároveň nádherně provoníte byt.
Nejlepší čaj z šípků připravíte nadrcením potřebného množství šípků a zalitím studenou vodou. Nechte je přes noc vyluhovat, ráno už jen stačí šípkový výluh ohřát a osladit medem.
Jde o několikanásobně efektivnější, přitom však na chuť jemnější a voňavější způsob přípravy než spařování suchých šípků horkou vodou.
Šípkový čaj sráží teplotu, posiluje organismus, posiluje sliznice i trávicí trakt a působí močopudně. Celkově regeneruje organismus a je skvělý i pro prevenci nemocí.
Nezapomeňte na žaludy
Žaludy jsou sice trpké a hořké, ale přesto mají léčivé účinky.
Ze strouhaných sušených žaludů (či jejich vnitřků) lze vytvořit příjemnou sedací koupel při hemeroidech, odvar je zase vhodný na potírání kožních neduhů a plísní a vnitřně se dá použít v malém množství na bolavý žaludek, podobně jako pelyněk.