Dušnost, tedy stav, kdy nemůžete popadnout dech, může mít mnoho příčin. A nemusí souviset jen s plícemi. Na vině může být obezita nebo stres.
Vyjít pár schodů bez nucené pauzy, kdy se musíte několikrát zhluboka nadechnout, je pro vás téměř nemožné? Pak je třeba zamyslet se nad tím, co s tím.
Návštěva lékaře není od věci, projevů dušnosti může být hned několik a některé mohou naznačit, že máte nemocné srdce.
Navštivte lékaře
Špatné dýchání často souvisí s vysokou hmotností. Na vině může být také stres, nemocné srdce, astma, alergie nebo chronická obstrukční plicní nemoc.
Příčin dušnosti je celá řada a pouze podrobné lékařské vyšetření může stanovit přesnou diagnózu. Lékařské vyšetření může být doplněno také rentgenem hrudního koše, elektrokardiogramem (EKG), spirometrem či laboratorním rozborem.
Jak se dušnosti zbavit?
Aby byla léčba dušnosti úspěšná, je nezbytné odstranit příčinu obtíží. „Podomácku“ však lze řešit stresovou dušnost. V takovém případě pomáhá, když se posadíte na lůžko do mírného předklonu – můžete se přidržovat například opěradla židle.
V této poloze člověku s dušností poklesnou útroby, což umožňuje lepší využití bránice a pomocných dýchacích svalů. V co nejdelších intervalech se nadechujte a vydechujte a na dušnost přestaňte myslet. Pomáhají také pravidelné procházky, jóga a meditace.