Klouby, svaly a šlachy, které nohy tvoří, to je složitý mechanismus. Bohužel, ne vždy je tento systém zcela zdravý.
Trpíte bolestí kolen, kyčlí nebo vás často bolí hlava? Na vině mohou být i ploché nohy. Tento problém není dobré podceňovat. Podle ortopedů s touto vadou u nás žije až 80 % lidí!
Opravdu máte plochou nohu?
Pokud na sobě pozorujete pocit těžkých lýtek, pálení svalů, bolest kolen, otoky nohou či nadměrnou únavu a bolest chodidel po běžné chůzi, je dost pravděpodobné, že máte plochou nohu.
V takovém případě není dobré otálet s návštěvou ortopedie, kde vám provedou vyšetření pomocí diagnostického přístroje podoskopu, na který si jen stoupnete a on změří, jak to s vašimi chodidly vypadá. Můžete také navštívit podologa, odborníka na nohy a chodidla.
Pro úlevu
Léčba ploché nohy, ať už příčně či podélně, spočívá především v nošení speciálních ortopedických vložek do bot zhotovených na míru, pohodlné obuvi a udržováním správného postoje a chůze.
K uvolnění pomohou koupele s bylinnými směsmi, vodoléčebné procedury, masáže apod. Můžete si také pořídit tzv. adjustační ponožky, které mají místo špičky mezi prsty silnější látku, která je nutí zůstat roztažené, a navlékají se ve chvílích odpočinku.
Posilujte chodidla
Ke zlepšení stavu můžete přispět sami posilováním nožní klenby. Nejjednodušší je klasická chůze po špičkách nebo střídání stoje na špičkách a na patách.
Prsty na nohou posílíte tak, že se jimi budete snažit sebrat ze země nějaký lehký předmět – například kapesník nebo propisku. Skvělý je masážní míček, kterým můžete pomalu přejíždět chodidlo po celé délce sem a tam. A kdykoli to bude možné, choďte bosi. po trávě, po kamínkách apod.