Netroufáte si na otužování, ale přitom chcete zůstat odolná proti infekcím? Pak vsaďte na saunování. Kromě posílení imunity a detoxikace těla také pomůžete nervovému systému.
Skvěle se zbavíte stresu a zkvalitníte si i spánek.
Saunu (klasickou finskou s 90 °C a minimem vlhkosti) je dobré navštěvovat alespoň jednou týdně. Tato sauna nejlépe ovlivňuje imunitní systém. Například pára, kde je 45 °C a 100% vlhkost už takové účinky na imunitu nemá.
Její předností je, že pomáhá uvolňovat a posilovat horní cesty dýchací. V sauně je ideální zůstat 10–15 minut, ale záleží na každém z nás. Jakmile vám pobyt začne být nepříjemný, odejděte.
Fáze zchlazování v bazénku se studenou vodou nebo pod sprchou by měla být pozvolná! Rozehřátý organismus se musí zadaptovat a ochlazení pro něj nemá být šokem.
V sauně se totiž roztáhnou jemné cévy, kapiláry, při ochlazení se prudce stáhnou, a při tom prudce stoupne vysoko krevní tlak.
Hygiena v sauně
Hlavní zásadou při příchodu je osprchování. Samozřejmostí je tiché chování, které nikoho neruší při relaxaci.Do sauny se chodí zásadně bez plavek, pouze s čistou osuškou a prostěradlem. To se dává pod sebe, aby pot nekapal na dřevěné lavice.
Před ochlazením v bazénku je z hlediska hygieny také nutná sprcha, aby se z těla smyla pot.
Výhody saunování
Sauna obecně podporuje vyplavování škodlivin z těla. Společně s potem je vylučováno olovo, kadmium, nikl. Je také prevencí před vysycháním pokožky. Pravidelné saunování zpomaluje biologický proces stárnutí.
Po jakémkoli sportovním výkonu sauna pomáhá s regenerací sil. Zejména v zimě ji ocení lyžaři a snowboardisté, kdy po vymrznutí na sjezdovce tělo dokonale prohřejí. Dokáže odbourat svalovou horečku, pokud jsme přecenili své síly.
Kdy se nedoporučuje:
● pokud lidi trápí vysoký krevní tlak a nemoci oběhového systému a srdce
● u lidí s nemocemi jater a ledvin, aby nedošlo k poškození cév
● při chřipce, horečce a vůbec při zánětech
● při kožních chorobách, na nichž se zánět podílí
● v těhotenství a při menstruaci
● po flámu.