Poškození kolenních vazů nebo menisku patří mezi časté sportovní úrazy. Často k nim dochází při pádech z kola, při jízdě na kolečkových bruslích nebo při tenisu.
Když dojde k poškození vazů nebo menisku, projeví se to poměrně hlasitým prasknutím. Koleno se stane nestabilním, začne bolet a otékat.
V případě, že jsou poškozené vazy, je bolest téměř nesnesitelná a postižený ji cítí hlavně na vnější straně nebo uvnitř kloubu.
Když se jedná „jen“ o natržení, není bolest tak výrazná a otok se objevuje v horizontu jednoho až tří dnů. Při úplném přetržení koleno oteče velmi rychle a bolest se nezmenšuje.
První pomoc
Koleno nesmíte v žádném případě zatěžovat. Postiženého proto posaďte nebo položte a na koleno přiložte studený obklad, třeba sáček mražené zeleniny zabalený do ručníku.
Kloub můžete zafixovat pomocí ortézy a v případě potřeby podat některý z volně prodejných léků proti bolesti. Nezbytné je navštívit co nejdříve lékaře, a to i v případě, že bolest a otok ustupují.
Klidový režim i operace
Rozsah a závažnost poranění dokáže posoudit pouze odborník. Od toho, co zjistí, se pak odvíjí následná léčba. V případě natržení stačí kloub zafixovat pomocí ortézy, přikládat studené obklady a dát poškozeným tkáním čas, aby se zahojily. K urychlení hojení mohou přispět potravinové doplňky určené pro výživu kloubů.
Pokud nevíte, jaký si koupit, poraďte se se svým lékařem. V případě kompletního přetržení se nevyhnete operaci. Velké trhliny v menisku nebo přetržené vazy je nutné sešít, silně poškozený meniskus se někdy musí i odstranit.
Po operaci je pak nutné dodržovat klidový režim a řídit se pokyny lékaře. Jenom tak si zajistíte, že si ještě více neublížíte. V žádném případě proto na sebe nespěchejte, zde opravdu platí, že vše má svůj čas.