Dýchání a následně také krevní oběh zajišťuje, aby se kyslík dostal doslova ke každé buňce v těle. Tomu procesu můžete ještě pomoci kyslíkovou terapií.
Kyslíku musí být v těla tak akorát. Pokud ho máme delší dobu nedostatek, nepříznivě to ovlivní celkové zdraví včetně mozkových funkcí.
Co je kyslíková terapie?
Nedostatek kyslíku v těle způsobuje zvýšenou tepovou frekvenci, problémy se spánkem, únavu, nechutenství, bolesti hlavy. Proto je někdy vhodné dopřát si cílenou, odborně vedenou kyslíkovou terapii.
Při ní z přístroje přes masku vdechujete kyslík ve vyšší koncentraci, než je jeho běžný výskyt ve vzduchu, a dostává se tak do tkání a orgánů ve zvýšené míře.
Pro koho je vhodná?
Kyslíková terapie pomáhá zejména nemocným lidem s plicními i jinými chorobami, využívá se i u srdečních onemocnění, při potížích v klimakteriu, psychických problémech a depresích, nádorových onemocněních, bolestech hlavy, nechutenství, nespavosti apod.
Posiluje obranyschopnost a zpomaluje stárnutí.
Je vhodná před operací i po ní. Rychleji se uzdravíte, urychlí se hojení ran. Využít ji mohou i pacienti s nádorovými onemocněními, kteří procházejí chemoterapií.
Pro dlouhodobě nemocné, například lidi s chronickou obstrukční plicní nemocí apod., jsou k dispozici i přístroje na domácí kyslíkovou terapii. Pokud máte pocit, že je to právě pro vás, poraďte se nejdříve s lékařem.
Jak to probíhá?
Tuto kúru nabízejí některá zařízení i lázně, která disponují tzv. hyperbarickými komorami. Jsou to takové ocelové válce, v nichž je stejný přetlak jako 16 metrů pod vodou. Člověk v ní sedí nebo leží, na obličeji má masku a vdechuje kyslík.
Procedura je velmi příjemná, bezbolestná a trvá většinou 60–90 minut, během nichž si můžete číst nebo poslouchat hudbu. Léčbu doporučuje obvodní lékař či specialista a je plně hrazená zdravotní pojišťovnou.
Dobré rady
• Do kyslíkové komory nechoďte, pokud máte rýmu, kašel nebo virózu.
• Terapie není vhodná pro lidi s epilepsií či zvýšenou funkcí štítné žlázy.