Kvetoucí májovou přírodu od nepaměti doprovázejí nejrůznější rituály a tradice, které jsou často nabité milostnou symbolikou. Máj je prostě lásky čas. Zvlášť na svátek Letnic, které letos připadají na 28. května. Poradíme vám, jaké rituály se hodí do pučící přírody.
Historie májových obřadů vychází z koloběhu přírody. Lidé si jimi chtěli přírodu naklonit, byl to hlavní zdroj jejich obživy a jediný nástroj proti osudu.
Polibky ano, svatba ne
Většina Čechů dodržuje na 1. máje milou tradici v podobě líbání pod rozkvetlou třešní, které má ženám zaručit krásu a zamilovanému páru lásku. Od polibků ke svatbě je v květnu ale ještě daleko.
Třebaže jde o měsíc plný romantiky, jeho velkým paradoxem je rčení „Svatba v máji značí máry“.
V minulosti mělo rčení své opodstatnění s ohledem na přírodní koloběh. Žena totiž většinou otěhotněla krátce po obřadu a v letních měsících ji čekala tvrdá práce na poli. Těhotenství tak v řadě případů končilo potratem.
Dalším rizikem bylo narození dítěte v zimě, kdy bylo málo jídla, rodička byla oslabená a někdy porod nepřežila.
Tradice plné lásky
Nejrozšířenější májovou tradicí je kromě líbání i stavění májek, kdy se na návsích vztyčují vysoké kmeny stromů ozdobené věnci a pentlemi, a muži to vše hlídají proti ukradení konkurenty z vedlejší vesnice.
Objevují se i menší varianty májky v podobě ozdobených břízek, které mladí muži stavějí před domy svých vyvolených. Kromě postavení májky byl v minulosti symbolem vzájemné náklonnosti ještě tzv. chodníček lásky.
Zamilované dvojice si mezi svými domy vysypávaly pěšinky pískem, vápnem nebo pilinami, aby jim láska vydržela.
Svátky k oslavě života
Dřív se nestavěly májky na první květnový den, ale právě o Letnicích. Tyto svátky jsou oslavou vrcholícího jara, přírody a první sklizně. Slaví se 50 dnů po Velikonocích, takže jejich termín připadá na rozmezí mezi 10. květnem a 13. červnem. Letos vycházejí na 28. května a jsou dovršením Velikonoc.
Podle tradic připomínají sestoupení Ducha svatého na apoštoly po Kristově zmrtvýchvstání a darování Božího Desatera Mojžíšovi na hoře Sinaj. V podvečer Letnic vycházeli chasníci na náves a práskali biči, aby hřmotem zahnali čarodějnice.
Dnes už se Letnice moc neslaví, ale tradice čištění pramenů a otvírání studánek se obnovují.
Uctívání pramenů
Kult vody s uctíváním pramenů je prastarý, neboť na dostatku vody byla závislá úroda, možnost napojit dobytek a přežít. Proto předkové prováděli obřady, v nichž se spojovaly rituály související s čištěním přírodních pramenů a zároveň magickým přivoláváním deště.
V době sucha se konala ke studánkám procesí, lidé se řídili rčením: „Kdo studánku vyčistí, přivodí si štěstí, a kdo ji znečistí, volá na sebe neštěstí.“ Prosili o déšť a přinášeli oběti v podobě chleba a vína.
Čištění zahání zlé duchy
Otvírání studánek patřilo v dobách, kdy byly jediným zdrojem pitné vody, k rituálům na svátky Letnic. Byla to příležitost studánku vyčistit, ale byl to i rituál, který symbolicky zaháněl neštěstí a vše zlé.
Otevíráním studánek a vyčištěním jejich pramene symbolicky zaháněli zlé duchy, nositele nemocí, a tedy neštěstí. S čištěním pramenů byl spojen i magický obřad, který vykonávaly mladé nevinné dívky – panny, neboť se věřilo, že právě dívčí čistota má očistnou moc.
Magie otevírání studánek
Během slavnostního dne se ke studánce vypravil dívčí průvod v čele s dívkou v roli královny. Všechny byly v bílém a ozdobeny červenými stužkami.
Do každé studánky ve vsi a okolí vložily na chvíli dřevěný křížek, vyčistily vodu od listí a bláta a na dno pokládaly ploché kameny.
Při tom vylévaly vodu ze studánky v tu stranu, z níž deště přicházely. Na vyčištěný pramen jako znamení čistoty položily zelený věneček s květinami a bylinami. Na cestě ke studánce si svítily hromničkami, které jim poskytovaly světlo i při čištění. K celému obřadu patřily i písně a modlitby.
Oslavte přírodu tancem
S dětmi si můžete udělat výlet k lesní studánce, vyčistit ji, ozdobit a poprosit lesní duchy o ochranu. Můžete si tak vytvořit svůj každoroční rituál, na který se budete společně těšit.
Jděte ven do přírody
Svátky Letnic jsou také o pohostinnosti. Navštivte nějaké starobylé místo ve svém okolí a udělejte něco pro druhé. Pozdravte slunce, které je symbolem spravedlnosti. Sluneční světlo přichází každý den a obšťastňuje boháče stejně jako chudáka.
Rozvlňte tělo ve víru tance
Tančete a rozhýbejte své tělo tancem, který oslavuje rozpuk přírody. Energie přírody je v tento čas přímo hmatatelná a dá se využít k vyslání vašeho tajného přání.
Nasbírejte květy
Z těch pak uviňte věnec, který si můžete vyvěsit nebo jej spálit v ohni. Uvařte si nebo upečte pokrm se svatojánskými bylinami jako bazalka, šalvěj, tymián nebo rozmarýn. Tomatová omáčka nebo polévka je také vhodná.
Vyzkoušejte májový rituál
1) Ozdobte oltář květy. Hlavně těmi, které jsou žluté, rudé, bílé, růžové a fialové. Vezměte si na sebe kousek zlata nebo něco žlutého, v barvě slunce. Božstva můžete v tomto rituálu reprezentovat žlutými svícemi.
2) Čarujte s bylinami. Můžete si namíchat magickou koupel, uvařit speciální čaj-lektvar nebo v rámci rituálu vytvořit požehnaný váček s bylinami.
Možností je i požádat byliny, aby vám odnesly ze života trápení, a po rituálu váček zahrabat do země či vhodit do ohně.
3) Poproste o ochranu. Rozjímejte nad ohněm. Můžete ho prosit o ochranu, kterou ohnivá energie dobře umí – před závistivci či nemocemi. Svěřte ohňovému živlu, k čemu chcete získat odvahu a sílu, a požádejte ho, ať vám tyto dary propůjčí.