Poslední dubnová noc je spojována s upalováním čarodějnic. Po celé zemi se rozhoří tisíce ohňů a vater, u kterých se scházejí lidé. Každá žena je čarodějka, jen se musí se svou magickou silou naučit zacházet.
Málokdo si dnes tuto noc spojí s magickými rituály, na něž věřili naši předci, kteří jim přisuzovali obrovskou moc. Právě 30. dubna prý mají duchové větší moc než jindy a lidé před nimi musí chránit nejen sebe, ale i své domovy.
Tyto tradice mají původ u předkřesťanských pastevců, kteří považovali 1. květen za počátek nového půlročí, kdy docházelo k přechodu ze studeného období na teplé a ustájený dobytek byl vyhnán na pastvu.
Rychlý přechod ale pro dobytek představoval zdravotní riziko, které pastevci přisuzovali zlým silám.
Ochrana před čarodějnicemi
Ve většině křesťanských zemí je poslední dubnový den spjat s ochranou před čarodějnicemi, kdy se pálí ohně a v nich zlé čarodějnice. Muži staví vysoké hranice.
Dívky ze starých hadrů dělají čarodějnice, připevněné ke koštěti, a společně je zdobí dlouhým věncem z pampelišek.
Večer se zapálí hranice i s čarodějnicí. Chlapci zapalují košťata, vyhazují je do výše, prý proto, aby viděli čarodějnice létající na košťatech či aby je takto srazili k zemi a zabránili jejich zlému řádění.
Děvčata přeskakují ohniště a intenzivně myslí na to, co si přejí nebo čeho se chtějí zbavit.
Keltské svátky Beltine
Keltové v tento den slavili svátek Beltine, při němž se konalo mnoho očistných obřadů a v noci se tančilo a zpívalo. Vedle popisů veselí se zachovaly zprávy o některých tradičních zvycích.
Patřily mezi ně soutěže mládenců ve vyhazování zapálených březových košťat do výše, stavění a hlídání májek, což se udrželo dodnes, očistné koupání či alespoň symbolické namáčení do potoka, čištění chlévů, řezání proutků jívy i další.
Oheň všechno očistí
Podle tradic se na Beltine pálily ohně, které měly živé tvory zbavit všeho nečistého, co se nahromadilo v temné zimě, a zároveň jim dodat ochranu pro jarní a letní období. Právě půlnoc z 30. dubna na 1. května je hranicí mezi dvěma polovinami roku.
V noci se zapalovala dvojice ohňů a předěl mezi nimi symbolizoval hranici mezi temnou a jasnou částí roku. Pro očistu a získání síly lidé přeskakovali oheň nebo se, často i se svými zvířaty, mezi ohni procházeli.
Počatí v magické noci
Ona noc prý patří mezi nejplodnější, kdy mohou otěhotnět i ženy, které o dítě nestojí. Děti počaté na Beltine pak mají štěstí po celý život. Noc také může prozradit tajné lásky i nevěry. Například zvyk, který se ještě dnes dodržuje v Rakousku, tzv. vysýpání „cestičky lásky“.
Úzké bílé proužky vápna či písku vedou od jednoho stavení ke druhému, a na 1. máje zrána se tak celá ves dovídá, kdo s kým chodí. Cestičky občas směřují i k zadaným lidem, a hříchy nevěrníků jsou rázem věcí veřejnou.
Svátek pro zamilované
Snoubenci a dvojice zamilovaných se vydávali v předvečer svátku Beltine do lesů. Měsíc květen se pak následně stával symbolem sexuální volnosti, sexuálního zasvěcování a milostných her.
V tomto období se prý uzavírala zkušební manželství na rok a jeden den. Pokud svazek nefungoval, partneři se po tomto období prostě rozešli. Z těchto dob nám zřejmě zbyl i zvyk líbat se na prvního máje pod rozkvetlou třešní, břízou či jiným stromem.
Ven s Moranou
V některých krajích se místo pálení čarodějnic upaluje Morana – pohanská bohyně smrti. Uctívali ji už staří Slované a Baltové. Je zosobněna zimou, na jaře končí její vláda, proto se topí nebo bije.
Není možné ji však považovat za čistě bohyni smrti nebo za nějakou ohyzdnou stařenu. Je prý velmi krásná a také tím je umocněna její zákeřnost. Vynášení Morany a její upálení nebo utopení je tradičním rituálem praktikovaným dodnes. Nejčastěji se Morana hází z mostu nebo ze skály.
Spalte vše nepotřebné
Během magické noci lidé často skákali přes ohně. Vyzkoušejte to také a přitom intenzivně myslete na to, co si přejete a čeho se chcete zbavit. A zázraky se mohou začít dít.
Dá se na to jít ale i jinak a přání si zformulovat a jasně sepsat na papír a pak je spálit. Čtěte dál, pokud chcete vědět, jak na to.
Jak rituálně využít oheň?
Zbavte se všeho, co vás tíží, a přivolejte si novou budoucnost. Připravte si 2 listy papíru a tužku, červenou a černou stužku. Rozmyslete si, co opravdu chcete a čeho se potřebujete zbavit, a popište to co nejpřesněji.
Pohrajte si s tou správnou formulací, protože tak, jak přání napíšete, tak se vám může splnit. Na jeden list napište to, co potřebujete dostat pryč ze života, a ten zavažte černou mašlí. Na druhý list sepište to, po čem či po kom toužíte, a převažte červenou mašlí.
A teď využijte ohně. Obejděte oheň nejprve se směru hodinových ručiček a v duchu poproste vyšší síly, aby vás zbavily toho, co již v životě nechcete, co je vám na obtíž, a hoďte do ohně list s černou mašlí.
Nyní znovu obejděte ohniště proti směru hodinových ručiček, a nechte shořet list s červenou mašlí. A čekejte, co se ve vašem životě začne dít… Někdy to trvá déle, ale prý se přání časem opravdu splní.
Přivolejte si lásku 1. máje za svítání
Staré čarodějky věřily, že ten, kdo na prvního máje při svítání pozdraví bohyni Venuši a přivítá slunce hlubokou poklonou, a to vše v březovém háji, přivolá si velkou lásku nebo oživí tu starou.
Proto slavily prvního máje každoročně. Ovšem chcete-li v čarování přitvrdit, udělejte to jako královna ze Sáby. Pozdravte slunce na prvního máje nejen v březovém háji, ale na krk si dejte i přívěšek ze smaragdu. Tímto spojením prý získáte věčnou lásku.