Máte před sebou nového muže. Nedejte na slovíčka, ale všímejte si řeči jeho těla, očního kontaktu, mimiky a gest. Co dělá s rukama, když s vámi mluví? Neverbální komunikace odhalí víc, než si myslíte.
Umění poznávat řeč těla je běh na dlouhou trať. Přesto byste si měla pamatovat několik základních gest, která vám pomohou komunikovat s lidmi v osobní i pracovní rovině.
Kdo se naučí číst řeč těla, dokáže i ze sebemenšího gesta poznat leccos z vašich nejtajnějších pocitů, aniž byste se o nich slovem zmínila.
Význam gest, která mají váhu
Pokud byste se chtěla znalkyní neverbální komunikace stát i vy, rozhodně stojí za to zapamatovat si několik následujících důležitých gest a jejich význam.
Zkřížené ruce na hrudi
Pozor! Nenechte se zmást falešnými úsměvy, slovíčky nebo lichotkami, protože řeč těla je tvořena podvědomě. Stojí-li proti vám chlap s jakkoli překříženýma rukama, pravděpodobně vám není nakloněn.
Pokud má někdo překřížené ruce, vyjadřuje tím určitou formu odporu a naznačuje obranu vůči jiným osobám. Zkřížené ruce navíc představují podvědomou fyzickou bariéru, která hraje velmi důležitou roli například při obchodním jednání.
Při úsměvu se smějí i oči
Myslíte si, že pokud se na vás člověk směje, pak je mu s vámi dobře? Může tomu tak být, ale také na vás může hrát falešnou hru. Chcete-li se přesvědčit o upřímnosti úsměvu svého protějšku, pak se zaměřte především na jeho oči.
Pokud je mu skutečně do smíchu, objeví se v koutcích očí decentní vrásky, které signalizují upřímnou radost.
Tímto jednoduchým trikem odhalíte, zda na vás partner něco hraje, protože úsměv je častým krycím manévrem při pokryteckém jednání a osobních problémech.
Kopírování gest je dobré znamení
Zrcadlení gest a postojů je pozitivní znamení, které stvrzuje vzájemné souznění. Určitě se vám někdy stalo, že jste seděla s protějškem, který se vám líbil, a zničehonic jste začala opakovat stejná gesta.
Pokud jste si dala nohu přes nohu jako on nebo jste stejně pootočila hlavou, byla jste podvědomě naladěna na stejnou vlnu.
Tato gesta jsou řízena podvědomím, takže k jejich aktivaci dojde jen tehdy, cítíte-li se s danou osobou příjemně nebo k ní chováte sympatie.
Jak poznat lež podle očí?
Člověk, který lže, nedokáže udržet trvalejší oční kontakt. Tomu samozřejmě odpovídá i tvrzení: „Dívej se mi do očí, když se mnou mluvíš!“ A ona je to skutečně pravda.
I tuhle faleš opět odhalí řeč těla, neboť pro nezkušeného člověka je těžké lhát a dívat se druhému přímo do očí.
Částečnou lež lze sice zakrýt nuceným a naučeným pohledem do očí, ale v tomto případě byste měla vycítit, že něco není v pořádku a daná osoba před vámi pravděpodobně něco skrývá.
Co obnáší hra obočí?
Pozor na zvednuté obočí. Zvednuté obočí se řadí mezi spolehlivé prvky neverbální komunikace, protože při uvolněné konverzaci jej nikdy nezvednete. Pokud se vám to podaří, půjde o hraný projev za účelem pobavení nebo skrytí nepříjemných emocí.
Existují jen tři druhy emocí, během nichž se vám nadzvedne obočí: překvapení, strach a obava. Jakmile někdo není překvapen, neobává se a nemá strach, a přesto má při rozhovoru zvednuté obočí, pak na vás pravděpodobně něco hraje.
A co když se milému pánovi naproti vám roztáhnou zorničky? To pro vás vůbec není špatná zpráva, neboť zorničky se rozšíří v případech, kdy po něčem toužíme, i když slovy říkáme, že ne.