Nebolestivé hrboly v dlani mohou nepříjemně omezit hybnost vašich prstů. Procvičováním v počátečním stádiu nemoci dokážete ale těmto změnám předejít.
Zatvrdliny postihují převážně lidi ve vyšším věku a byla u nich prokázána rodová dispozice. V začátku onemocnění se ve dlani objeví boule nebo zatvrdlina. Hrboly rychle přecházejí v pevné srůsty kůže a šlach ohýbajících prsty.
Postupně se k zatvrdlině přitahuje kůže. Dojde k omezení hybnosti postiženého prstu, který zůstane pokrčený a nedokážete ho narovnat. Postupně začne být postiženo více prstů.
V případě zanedbání onemocnění může dojít až k úplnému znehybnění ztuhlých ohnutých prstů, které nelze používat. Po určité době dojde až k nevratnému poškození kloubů.
Hlavně začít včas
Jestliže pacient ví, že se tento problém vyskytl mezi jeho předky, měl by zapracovat na prevenci, aby u něj k problému nedošlo. Sám si může dlaně a hybnost prstů preventivně kontrolovat.
V případě objevení prvních příznaků, kterými je boulička nebo prohloubenina v dlani, lze pravidelným cvičením a masírováním udržet vznikající zatvrdliny v takovém stavu, že k omezení hybnosti prstů nedojde. Podmínkou je však každodenní narovnávání prstů.
Jestli se i přes intenzivní cvičení prsty deformují a vázne jejich natažení, je nutné přistoupit k operaci. Čím je stav pokročilejší, tím větší je operační rána ve dlani. Po operaci je nezbytné okamžitě zahájit rozcvičování prstů. Jedině včasná intenzivní rehabilitace zabrání opětovnému tvoření srůstů..