Skoro polovina dospělých trpí nějakou deformací chodidel. Mezi nejčastější problémy pak patří klasické ploché nohy.
Plochá noha signalizuje zhroucení nožní klenby, která tak neplní svoji funkci a ochabuje. Může být příčná nebo podélná, podle toho, která část klenby je oslabená. Často jde o deformci obou kleneb.
Proč právě vy?
Na ploché nohy vám mohli v dětství „zadělat“ rodiče tím, že vás předčasně obouvali, dávali do chodítka nebo stavěli na nohy dřív, než se vaše chodidla dostatečně vyvinula.
Později vám nohy mohly poškodit nevhodné boty, náročný sport, ale i zaměstnání takříkajíc „na nohou“. Příčinou mohou být i hormonální změny v menopauze nebo obezita.
Nenechte to plavat
Syndromem ploché nohy trpí kosti, svaly a vazy v chodidlech. Zpočátku nemusíte cítit bolest, ale klenba může být pokleslá a pata mírně vybočena dozadu. Pokud deformita pokračuje dál, projeví se nejprve bolestí nohou pod polštářky prstů po delší chůzi. Mohou se přidat křeče v lýtkách, bolesti kolen, páteře a hlavy.
Následkem neléčených plochých nohou bývá také vbočený palec a kladívkovité prsty. Pokud máte tyto obtíže, je třeba obrátit se na podologa nebo ortopeda.
Ten vám doporučí další postup, například rehabilitační cvičení, případně předepíše ortopedické vložky nebo obuv.
Ulevte si
Noste vhodné boty – špička nesmí být úzká a prsty musejí mít prostor pro volný pohyb, aby se mohly aktivně zapojit do chůze. Když to jde, choďte naboso v písku, po kamínkách, po lesních cestách.
Snažte se omezit nošení vyšších podpatků, případně si v takových botách ulevte gelovými polštářky nebo vložkami.
Cvičte, cvičte a zase cvičte
Posilujte nožní klenbu pravidelným cvičením, zvládnete to doma. Sedněte si na židli, chodidla položte na podlahu. Rozevřete prsty nohou co nejvíc od sebe a snažte se chodidlo prohnout.
Nebo odtáhněte palec rukou od ostatních prstů a udržte ho chvíli v této pozici. Pokud sedíte u televize, masírujte chodidla masážním míčkem přejížděním po chodidle sem a tam.