Dávejte si pozor na své pihy. Pokud se se vám nějaká nezdá, urychleně zajděte k dermatologovi. Melanom totiž patří mezi nejnebezpečnější nádory. Jeho včasné odhalení vám může zachránit život.
Pokud se vám na pokožce udělalo nové znaménko nebo to vaše „staré“ mění barvu, tvar či velikost, je potřeba zbystřit! Nemusí jít o nic vážného, ale po konzultaci s lékařem budete jistě klidnější. Jak lékaři apelují, časná diagnostika zachraňuje životy.
Melanom je nejagresivnější a nejnebezpečnější kožní nádor, který se kromě pokožky vyskytuje také v oku, uších, ústní dutině, střevech nebo na genitálu, na dlaních, na chodidlech, nebo dokonce pod nehtem.
Mějte se na pozoru
Není nad to se občas po sprchování zkontrolovat a ujistit se, že je vše ,,při starém“. Kožaře by měli navštívit preventivně lidé s výskytem melanomu v rodině a osoby s velkým počtem mateřských znamének.
Ta totiž na rozdíl od pih tvoří takzvané névové buňky, u kterých je poměrně velké riziko, že z nich vznikne zhoubný nádor. Pihy jsou oproti tomu jen nahromaděný pigment.
Melanom to je, když…
Zpozornět byste měli v případě, že některá z vašich pigmentových skvrn vykazuje jeden nebo více těchto symptomů:
✔ Je vícebarevná – různé části „znaménka“ jsou červené, hnědé, černé… Barvy a odstíny se navíc mohou v čase měnit.
✔ Je asymetrická, má nepravidelné okraje a není ostře ohraničená od okolní kůže.
✔ Znaménko samovolně krvácí, je větší než pět milimetrů a pozvolna se zvětšuje.
Léčba je náročná
Podezřelý útvar na kůži lékař chirurgicky odstraní a následně ho odešle k histologickému vyšetření. Pokud se zjistí, že jde o rakovinu, odstraní lékař větší množství kůže v místě původního melanomu.
Někdy je třeba přistoupit i k vyšetření nejbližší mízní uzliny a ujistit se, že rakovinné buňky se lymfou nedostaly dál do těla.
V závažnějších případech se melanom léčí chemoterapií, radioterapií, případně nasazením biologické léčby. Po vyléčení pak klienta dlouhodobě sleduje tzv. melanomová ambulance, protože melanom se může vrátit.
Tam je třeba pravidelně docházet. Podaří-li se melanom zachytit v prvních dvou stadiích, je úspěšnost léčby téměř 100%.
Pokud je však melanom odhalen až v pozdějším stadiu, kdy už je rozšířen do ostatních částí těla, je léčba velmi komplikovaná jak z hlediska pacienta, tak lékařů.