Tuto tradici založil svatý František z Assisi. Přivedl do jeskyně živého osla i vola a vytvořil betlém, ve kterém pak sloužil půlnoční mši. Tento nápad se stal hitem!
Světový unikát v Hradci
Vskutku raritou jsou Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci. Je to největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán dokonce v Guinnessově knize rekordů, a patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.
Jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, ho tvořil více než šedesát let.
Jesličky obsahují 1 398 figurek lidí a zvířat, 133 z nich se pohybuje. Jeden z našich největších mechanických betlémů najdete také v Sušici v Muzeu Šumavy. A ten největší skříňový betlém mají ve své městské pokladnici Kašperské Hory.
Zajímavá rodina venkovních betlémů v životní velikosti je k vidění až do Tří králů v Písku. Betlém pod vánočním stromem byl prvním z rodiny píseckých betlémů.
Celý je ze slámy, obsahuje všechny tradiční figury a jeho mladší obdoba je k vidění na Pražském hradě.
Co kostel, to betlém?
Ne náhodou se Praze říká matička naše stověžatá. Dá se říci, že kolik kostelů, tolik najdete v Praze v tento čas betlémů. Výběr tu budete mít neuvěřitelný.
Na prvním místě musíte samozřejmě vidět slavnou sošku Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Soška k nám kdysi dávno přicestovala až ze Španělska a po celý rok k sobě přitahuje turisty z celého světa. Za krásou klasického betlému stojí za to zamířit na Hradčany k Loretě.
Na výstavu betlémů se můžete vypravit do Muzea Karlova mostu, zajímavý betlém vás čeká v Dejvicích v kostele sv. Matěje, kde najdete tradiční perníkové jesličky.
Ty vyrobené z másla na vás čekají v Máslovicích, muzeum betlémů najdete i nedaleko Prahy − v Karlštejně. Karlštejnský královský betlém je největší loutkový betlém s postavami deseti nejvýznamnějších českých panovníků.
Pravé krkonošské!
Na severu Čech najdete hodně betlémů. Tím nejslavnějším je Metelkův v Jilemnici. Obsahuje 142 kouzelných pohyblivých figurek, které provází zvukový program.
Vše začíná odbíjením hodin a troubením ponocného. Pak se andělé chopí nástrojů a radostnou krkonošskou koledou betlém probudí. Najdete zde mnoho pozoruhodných figurek.
K nejúsměvnějším patří lenoch a kukačka sedící na palmě. Další zajímavostí je Jírův betlém v Kryštofově Údolí na Liberecku. Postavy jsou tři metry vysoké a jsou impozantní.
Večer bývá betlém krásně nasvícen. Josef Jíra vytvořil tento skvost v roce 1999 pod širým nebem a všechny figurky jsou z dřevěných desek. Také ve Frýdlantě najdete zajímavý pohyblivý betlém.
Za pomoci hodinového stroje a provazové šňůry se v něm pohybuje přes sto figur lidí a zvířat. Jeho stavba trvala déle než šedesát let.
Betlém jako živý!
V Olešnici v Orlických horách najdete Utzův mechanický betlém. Je významný tím, že kromě posuvného pohybu sem a tam postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují a vzdalují.
Tvůrce měl smysl pro detail a rozhodl se, že figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, ale budou se hýbat. Tím je betlém unikátní.
V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí najdete čtyřmetrový, skvostně vyřezávaný betlém Antonína Kellnera. Můžete na něm obdivovat kouzelnou vesnickou lidovou architekturu, nechybí v něm ani vodní mlýn nebo kamenná kašna.
Oblast Orlickoústecka se proslavila hlavně tvorbou papírových betlémů, najdete tu největší sbírku. Malují se zde dvě a čtvrt století.
Velkou pozornost si zaslouží také Muzeum betlémů Svitavy, kam se před lety vrátil velký mechanický betlém, jenž může konkurovat i betlému z Třebechovic pod Orebem.
Nové a také skvělé!
Překrásný vyřezávaný betlém naleznete v Mohelnici. Vytvořil jej lidový řezbář Josef Nedomlel z Bruntálska. Na svém díle pracoval téměř třicet let.
Po jeho smrti se chopil vylepšování betlému jeho syn. Další slavný betlém je k vidění v Horní Lidči.
Kromě klasických figurek vás tu uchvátí dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice či zámek Bojnice.
Pokud nestihnete navštívit betlém během Vánoc, je možné jej vidět v průběhu celého roku. Navštívit můžete i výstavu v Muzeu regionu Boskovicka, kde budou k vidění betlémy současných tvůrců z Moravy a Čech.
Mnozí vyrábí betlémy podle starých vzorů, mnozí hledají nové cesty. Uvidíte výtvory z nejrůznějších materiálů.