Naši předkové slavili zimní slunovrat a dodržovali spoustu vánočních tradic, o nichž věřili, že jim přinesou štěstí. Přiveďte do domu lásku a radost na další rok a okořeňte Štědrý den špetkou vánoční magie.
Oslavy zimního slunovratu, kdy se dny opět začínají prodlužovat, dřív trvaly dvanáct nocí. Ty se postupem času slily v jedinou Velkou noc. A právě od slov Velká noc máme dnešní Vánoce.
Nové koště vymete smůlu
Říká se, že nové koště dobře mete. O Vánocích se vám koupě nového koštěte či mopu vyplatí víc než jindy. S jeho výběrem neotálejte. Když se s novým úklidovým náčiním pustíte do vánočního úklidu, vyženete z domova smůlu.
Ale pozor: pokoj je třeba uklízet ve směru hodinových ručiček. Během zametání říkejte: „Vymetám ze svého domu všechnu smůlu a neúspěchy.“ Když kouzlo zafunguje, začne se vám lépe dařit.
Štěstí do domu
Abyste do domu přivolala štěstí pro všechny, kteří se budou účastnit štědrovečerní večeře, měla byste za prvních paprsků slunce zavěsit nad hodovní stůl svazeček jmelí.
Zajímavé je, že jmelí má přes tisíc odrůd a to, jež roste na cedrech, dosahuje stáří i čtyři sta let!
Při jeho věšení řekněte nahlas: „Ať jsme v tomto domově všichni šťastni.“ Toto zaklínadlo si můžete upravit podle sebe. Pokud si koupíte jmelí postříkané zlatou barvou, přivoláte si do rodinné kasičky více peněz. Pozor jen na suché jmelí, které nosí smůlu a znamená neštěstí.
Polibek pro lásku
O jmelí je známo, že je rostlinkou zamilovaných. Říká se, že zamilovaným, již se pod ním políbí, se bude v lásce dařit po celý další rok.
Pokud chcete posunout svůj vztah na vyšší úroveň či zajistit pohodu v manželství, nezapomeňte na polibek od svého milého pod jmelím. Navíc čím víc bílých kuliček se na jmelí nachází, tím víc štěstí budete mít.
Rituál štědrovečerního přání
Až budete zapalovat svíci o Štědrém večeru, chyťte ji pevně do dlaní a pošeptejte plameni své přání. Postupně svíci předejte všem členům domácnosti a každý pošeptá, co si přeje nejvíc. Nezapomeňte do přání vložit silnou myšlenku, bez ní jsou to jen slova.
A myslete na to, že ani u tohoto rituálu nesmíte porušovat svobodnou vůli ostatních a tahat je do svých přání. Svíci pak nechejte hořet, dokud nedohoří úplně. Přání se splní do dalších Vánoc.
Rozdělte se s mazlíčky
Aby se vám v dalším roce dobře dařilo, nezapomeňte ani na ochutnávku pro domácí mazlíčky během štědrovečerního stolování. Samozřejmě při tom také zohledněte fakt, co vaši chlupatí přátelé smí a nesmí. Kapr pro křečka a bramborový salát pejskovi není dobrý nápad.
Zato kousek masa z talíře bez strouhanky by vašemu zvířeti neměl uškodit. Díky takovému soustu ze štědrovečerní večeře, věnovanému domácímu mazlíčkovi, by se mělo vám i vaší rodině v příštím roce dobře dařit.
Nová peněženka umí divy
Trápí vás nedostatek peněz a jen stěží poplatíte vše potřebné? Změňte to s novou peněženkou, ideálně ve zlaté nebo červené barvě. Můžete si ji přát pod stromeček nebo si udělejte radost a prostě si ji sama nadělte k Vánocům.
Vložte do ní bankovku a několikrát si zopakujte v duchu větu: „Jako je hvězd na nebi a vody v moři, ať je i v mé peněžence tolik peněz a vždy se mi daří.“ Měla byste si polepšit a přivolat finance.
Uctění vašich předků
Máte-li úctu k svému rodu a chcete mu vzdát hold, položte za okno talířek se zbytky jídla a zapalte svíci. Rituál slouží k uctění vašich blízkých zemřelých členů rodiny, ale odhání i zlé duchy a bytosti.
Ať se rozhodnete o Vánocích čarovat, či ne, nezapomeňte na to nejsilnější kouzlo Vánoc, a to je láska k bližním, radost a pohoda v kruhu milovaných lidí.
Magie slavnostního stolování
Říká se, že je třeba, aby byl u stolu sudý počet lidí, jinak do roka přijde do rodiny smrt. Pokud je vás doma lichý počet, nezoufejte. Kmotřička Smrt se dá oklamat dalším prostřeným talířem navíc.
Pokud nohy stolu před štědrovečerní večeří omotáte provazem a pronesete: „Nechť rodina pospolu stojí, ať se stane cokoli,“ posílíte rodinnou svornost a její členové se v nastalém roce budou méně hádat a přít.
Pod talířek o štědrovečerní večeři dejte minci či bankovku, jež přitáhne další. Čím větší bankovka, tím lépe se vám bude dařit. Dalším zvykem souvisejícím s penězi je schování šupiny do peněženky, z níž ji až do dalších Vánoc nesmíte vytrousit. Za to se u vás udrží bohatství.
Co symbolizuje vánočka?
Sladká vánočka vznikla coby vylepšená varianta klasického chleba, který na vánočním stole také u našich předků nesměl chybět. Kynuté pečivo mělo výsadní postavení, protože proces nabývání těsta na objemu symbolizoval nárůst štěstí a hojnosti.
Vánočka má blízko k figurkám z těsta, které se o Vánocích pro štěstí rozvěšovaly po domě a hospodářství. Sama je vlastně také figurkou. Tvarem má připomínat děťátko zavinuté v peřince, na oslavu nového života a plodnosti.
Symbolický význam mají i jednotlivé prameny vánočky. Čtyři spodní prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední cop ze tří pramenů spojuje rozum, vůli a cit. Ve vrchním, nejtenčím pletenci se pak snoubí vědění a láska.