Žárlí skoro každý. Muži i ženy. Říká se, že žárlivost je projev lásky a kdo nežárlí, tak nemiluje. Ale nic se nemá přehánět. Trápí vás, jak rozervaně a ohroženě se ve vztahu s mužem cítíte? Víte, kde je zdravá hranice? A jak z toho pocitu zranitelnosti ven?
V době namlouvání se obvykle oba partneři snaží se ovládat, žárlivý partner rozbalí své záchvaty a scény později. Provokování žárlivosti je hra s ohněm. Většina velkých požárů totiž začíná malým plamínkem.
Proč ten strach a pocit ohrožení?
Žárlivost patří k dědictví našich předků, kdy jim zajistila lepší šance na přežití. Záleží na tom, co se ve vztahu děje, jak se oba partneři k sobě chovají.
I když je konkurenční boj zdravý a partnery motivuje, aby o sebe více usilovali, je třeba mít se na pozoru. Nejen ve vlastním postoji, ale i v chování vůči partnerovi.
Dejte si pozor na Othella!
Co se ale pak vlastně stane v mozku člověka, kterému žárlivost úplně takříkajíc zatemní rozum? Vzpomeňme na dávného Shakespearova hrdinu, který uškrtil svou lásku ze žárlivosti.
Ublížit partnerce či partnerovi je pod velkým tlakem a za určitých okolností schopen téměř kdokoli.
Není nouze ani dnes o tragicky končící vztahy, kde jeden druhého tak dlouho provokuje a ponižuje, až nakonec pověstná poslední kapka přeteče a způsobí katastrofu.
Jak poznáte, že jde o žárlivce
Navzdory životním zkušenostem se i ve zralém věku může rozhořet hotová citová bouře a láska může být opravdu slepá. Sledujte, jak se partner chová ve vypjatých situacích, jak reaguje na odmítnutí a kritiku.
Pozor na nevyrovnané osoby s nízkým sebevědomím, ale i na šaramantního Othella. Jeho vášnivé projevy lásky vám sice mohou zpočátku imponovat, ale běda, jakmile se v dosahu objeví potenciální sok!
Na co nejvíc žárlí muži a ženy?
Muži žárlí většinou na své soky, kteří je převyšují bohatstvím a fyzickou silou. Ženy zas žárlí hlavně na mladší a krásnější rivalky. Muži díky tomuto varovnému pocitu můžou ohlídat pokračování svých genů, aby si byli jisti svým otcovstvím.
Ženy sice o svém mateřství nepochybují, ale zas je varovný pocit žárlivosti zaplaví, když mají strach, aby se partner nezakoukal jinde a neztratil zájem o živení svých potomků.
Být pořád na stráži vysiluje
Podle psychologů ženy v provokacích k žárlení jednoznačně vedou. Žena, která je na partnerovi více závislá než on na ní, schválně pokouší jeho žárlivost.
Tyto ženy totiž mají silnější potřebu ujistit se o mužově přízni a o tom, jestli o ni bude i nadále usilovat.
Muži zase žárlí ve chvíli, kdy se cítí být slabší než ženy, postrádají sebejistotu, ať už v rovině sexuální nebo z hlediska sociálního postavení, a tak se začnou chovat poddajně a slabošsky. Udělají pro partnerku prakticky cokoli, jen aby si ji udrželi.
A paradoxně ji tak ztrácejí, protože jestli něco spolehlivým zabijákem lásky, pak je to žárlivost. Přitom se ale snaží být vedle ní pořád na pozoru, v přítomnosti ostatních ji mít jen pro sebe a využívají k tomu všechny formy manipulace.
Projezte se ke klidu
Vědci zjistili, že pocity žárlivosti způsobuje nedostatek serotoninu v mozku. Když tento hormon dobré nálady a spokojenosti začne chybět, nemusíte ale hned běžet k doktorovi. Serotonin lze načerpat i přirozeně: pohybem a vyváženou stravou, bohatou na vitaminy, hlavně B.
To znamená cvičit a konzumovat za studena lisované oleje, nejlépe olivový a lněný, dále luštěniny, celozrnné pečivo, ořechy, lososa a listovou zeleninu. Je důležité zachovávat si za všech okolností přirozený nadhled nad životem a hlavně:
Neviset na partnerovi víc, než je zdrávo. Za vztah jsou totiž vždycky zodpovědní oba dva a záleží jen na vás, jak bude vypadat.