Léčivé houby pomáhají lidem už mnoho tisíc let. Jejich blahodárné účinky znali už staří Římané, kteří je nejen jedli, ale vyráběli z nich i léky.
Lék je na kmeni
Jednou z těch, které jsou pro naše zdraví opravdovou vzpruhou, je hlíva ústřičná. Najdete ji na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřábech.
Hlavní sezona hlívy je od konce léta až do zimy. Pěstovat se ale dá jako jedna z mála i uměle a s úspěchem se pěstuje už od 60. let minulého století.
Královna hub
Hlívě se přezdívá také elixír věčného mládí. Obsahuje totiž velmi důležité látky, které naše tělo potřebuje. Patří mezi ně třeba beta 1,3 D glukany, vitaminy, stopové prvky jako železo, jód, selen nebo draslík, dále také mastné kyseliny, proteiny a steroly.
Díky tomu pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a má pozitivní vliv na lidskou imunitu, proto na ni zvláště na začátku podzimu nezapomínejte.
Nezklame nikoho
Tento nevzhledný chumel kloboučků působí příznivě i na kosti a nervy. Jde o vlákninu, takže umí z těla odstranit škodlivé látky. Velké množství proteinu a bílkovin ocení zase vegani, kterým nahradí maso.