Po celém těle nám cestují hormony, chemické látky, které řídí tělesný vývoj, metabolismus, touhu, tvorbu červených krvinek a spoustu dalších důležitých procesů. Základem správného fungování organismu je hormonální rovnováha.
Pokud pozorujete velkou únavu, která nemá příčinu, nebo se vám střídají nezřízené chutě a nechutenství, možná jsou na vině právě hormony.
Můžete pozorovat také akné, potíže se spánkem, noční pocení, sníženou vitalitu a sexuální touhu, pocity strachu a úzkosti, časté bolesti hlavy, vypadávání vlasů a u žen velmi často nepravidelnou menstruaci.
Jaké jsou příčiny hormonální nerovnováhy?
Některých hormonů ubývá s věkem a je to naprosto přirozené. U mužů je to především hormon testosteron, u žen estrogen. U žen je pokles hormonů náhlejší v období menopauzy.
Pokles hormonů způsobuje také nezdravý životní styl, nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění), přemíra stresu či užívání některých léků.
Tvorbu pohlavních hormonů také výrazně ovlivňuje hormonální antikoncepce. Estrogen u žen zajišťuje funkci reprodukčního systému a má přímý vliv na rychlost metabolismu a spalování tuků, také kontroluje hladinu cholesterolu v krvi.
Testosteron u mužů ovlivňuje tvorbu spermií, výkonnost a tvorbu svalů. Pokles testosteronu v kombinaci s dalšími nemocemi výrazně zkracuje délku i kvalitu života.
Jak dopomoci k optimální rovnováze?
Hormonální rovnováhu dokážeme ovlivnit několika faktory. Jedním z nich je dostatek spánku, od kterého se také odvíjí hladina hormonů hladu a sytosti. Pokud máte se spánkem problémy nejdříve zrevidujte svoji ložnici.
Základem je spát na kvalitní matraci a čerstvý vzduch daný větráním před spaním.
Pomoci nám může i meditace nebo lehké cvičení před spaním, také aromaterapie nebo bylinky. Další, na co je třeba se zaměřit, je rozumný pohyb, ten vyplavuje hned několik hormonů zásadních pro život.
Vyplavuje se hormon adrenalin, kortizol, serotonin a také endorfiny, které navozují dobrou náladu a potlačují chuť k jídlu.
Pro harmonizaci hormonální hladiny můžete využít i speciální cvičení hormonální jógy. Má pozitivní efekt na psychiku, přináší pocity spokojenosti, vnitřní klid, ale i silnější libido. Předpokladem vyvážené hladiny hormonů v organismu je také jídelníček. Nesmí chybět živé enzymy, vitaminy a minerály.
Naopak bílý cukr, pšeničná mouka, alkohol, kofein nebo rafinované rostlinné oleje si s hormony příliš nerozumí. Naopak vyzkoušejte sladkovodní řasu chlorellu a další zelené potraviny, které pomáhají vyvážené hladině hormonů v těle a umí pročistit organismus.
Pozor dejte na chemii, která má také velký vliv na hormony. Najdeme ji v různých hygienických potřebách či úklidových prostředcích. Naštěstí si můžeme vybírat, čím se obklopujeme nebo co jíme.