Hýbat se je fajn, bez pohybu by naše svaly brzy ochably a kila přibývala. Ovšem, jak se říká, všeho s mírou.
Může se to stát každému. Po delší túře, sportu nebo i velkém úklidu nás někdy tak bolí svaly, že nemůžeme skoro chodit. Svaly odmítají poslušnost, protože jsou namožené.
Proč svaly bolí
Při větší námaze ve svalech vzniká nadbytek kyseliny mléčné. Právě to může za únavu, bolesti nebo i křeče svalů. A pokud je intenzita cvičení vyšší, než je vaše tělo zvyklé, dochází ve svalech také k malým trhlinkám, které působí bolest.
Ta se projeví obvykle jeden až dva dny po námaze a může trvat několika dní až týden. Co s tím?
Nechte je odpočinout
Nedá se nic dělat, budete svalům muset dopřát klid. To ale neznamená, že musíte jen ležet na gauči a nehýbat se. Lehčí pohyb je naopak prospěšný, protože podporuje rychlost hojení miniaturních svalových trhlinek.
Opatrné protahování zase pomáhá uvolnit ze svalů kyselinu mléčnou. Podávat velké sportovní výkony nebo pokračovat v činnosti, kterou jste si svaly namohli, ale nezkoušejte.
Prohřejte je
Příjemná první pomoc při bolesti svalů je jejich nahřátí. Dopřejte si třeba teplou koupel, do které můžete přidat pár kapek zázvorového oleje.
Ten pomáhá od bolesti, má protizánětlivé účinky a zlepšuje látkovou výměnu ve svalech, čímž přispívá k jejich regeneraci. V lázni setrvejte 15–25 minut, ideálně večer před spaním.
Namasírujte se
Masáž může bolavým svalům výrazně ulevit. Masírujte si svaly pomocí prstů, kloubů a dlaní a použijte masážní bylinkovou pastu, olej nebo uvolňující gel z lékárny.
Na výběr je celá řada mastí a gelů po sportu, jejichž složení podporuje zklidnění napětí ve svalech.