Patříte mezi ty, kdo se koupou jen ve vyhřátých bazénech, a ledová voda není nic pro vás? Zkuste to! Utužíte si zdraví a budete krásnější.
Otužování patří mezi nejzdravější procedury, díky kterým si vybudujeme pevné zdraví a dlouhý život bez obtíží. Není třeba zacházet do extrémů. Existuje mnoho způsobů, jak využít blahodárné účinky chladu. První výsledky se dostaví už po 3 až 4 týdnech.
Spěte při otevřeném okně
Pokud se vám zrovna nechce skákat do ledového rybníka na návsi nebo si nechcete lehat do vany plné ledu, začněte zlehounka, studeným vzduchem. Večer, než se uložíte ke spánku, si otevřete okno alespoň na ventilačku a nechte pokoj zaplnit chladným vzduchem.
„Dnes je moderní začít se otužovat v třeskutých mrazech, což je velká chyba. S otužováním je ideální čas začít krátce po létě. Tedy s příchodem chladnějších dnů.
Pro lidský organismus to není takový šok, upozorňuje Prof.MUDr. Věra Adámková, CSc., přednostka preventivní kardiologie IKEM.
Napoprvé to nepřežeňte a rozhodně neskákejte hned do průseku v zamrzlém rybníce. Zkuste nejprve sprchování vlažnou vodou a postupně přidávejte studenější, tak, aby vám to bylo příjemné.
Také můžete nejdřív začít otužováním končetin a pak přidat celé tělo kromě hlavy, ta se nedoporučuje vystavovat studené vodě.
Jak se správně otužovat?
Otužování je doporučováno ráno před jídlem v časovém rozsahu od jedné do pěti minut v závislosti na ročním období. Pokaždé je nutné se potom hned osušit a obléct.
Po ochlazení se ručníkem utírejte tak, abyste jím zároveň promasírovali a zahřáli kůži. Po dokonalém osušení je dobré vykonávat zahřívací cviky (můžete si zaskákat nebo popoběhnout), aby se tělo zahřálo pohybem, a teprve pak se nasnídat.
Nechte se zmrazit v poláriu
Nejmodernější formou otužování jsou takzvaná polária, která u nás najdete i ve známých lázeňských městech, jako jsou Františkovy Lázně, Mariánské Lázně nebo Teplice nad Bečvou.
Pro lepší představu, polárium je box se suchým mrazem, kde teplota dosahuje až –120 °C.
V takovém boxu pak strávíte zhruba tři minuty a pak se jdete zahřát do tělocvičny. Kryoterapie probíhá vždy po prohlídce a za doprovodu lékaře. Komora je navíc zbavena veškeré vlhkosti, dochází pouze k ochlazení povrchu těla, vnitřní teplota se nemění. Samozřejmostí je, že při nepříjemném pocitu můžete kryosaunu kdykoli opustit.
V čem je otužování prospěšné?
Je všeobecně známo, že pravidelné otužování vede nejen k pevnějšímu zdraví, ale zároveň posiluje i vůli, psychickou odolnost člověka a dokonale odbourává stres.
Při otužování dochází k produkci endorfinu a adrenalinu, což způsobuje právě onen pocit blaženosti, který otužilci uvádí jako návykový.
Dejte na rady odborníků
„Zároveň pomáhá odbourat stres, pomáhá při potížích s revmatem. Otužování je velmi oblíbené také u sportovců, a to nejen k léčbě akutních zranění, ale doporučuje se rovněž k regeneraci pohybového aparátu,“ vysvětluje Prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Pozitivních efektů kryoterapie dále využívá oblast kosmetiky – má totiž velmi příznivý vliv na příznaky celulitidy, cení se však i pro svou schopnost regenerace po psychické i fyzické zátěži a oddálení příznaků únavy.
Otužování je doslova energetický koktejl, který vás vzpruží.