Pojem „šamanské léčení“ je sice vcelku známý, jen málokdo ale ví, co si pod ním konkrétně představit. Co vás čeká, když navštívíte šamana? A je nutné se na to nějak připravit?
Oblíbený šamanismus je nejstarší metoda použití změněných stavů vědomí pro léčení a řešení problémů. Metody, s nimiž šamani v různých koutech světa pracují, jsou rozmanité. Rozhodně je však spojuje jedna věc, a to je náhled na to, co je to vlastně nemoc.
Šamani ji vždy berou jako projev nerovnováhy. Buď člověku něco chybí, nebo naopak přebývá.
Kdo je vlastně šaman?
Každý šaman je jedinečný, tudíž i jeho schopnosti jsou jedinečné. Někteří jsou věštci, léčitelé, bylináři, jiní zastávají více roli jakýchsi „přírodních kněží“, obřadníků. Léčí pomocí bubnu, paličky, amuletů, silových míst, elementových rituálů. Vytvářejí nejrůznější extrakty rostlinného a živočišného původu.
Šamani si většinou nejprve sestaví mayský strom života, který jim ukáže znamení daného jedince a kvalitu energie, kterou si nese s sebou, pomůže jim vcítit se do něj.
A stejně jako je jiný každý výklad mayského stromu života, také každá terapie u šamana probíhá jinak.
Někdy člověk sedí, jindy si ho položí, vezmou vykuřovadla, svíčky, pracují s energií, rituálně ho očišťují. Důležitou roli hrají oheň, vykuřovadlo a peří, které se používá na to, aby se vykuřovadlo dostalo do aury člověka.
Co je dovoleno a co zakázáno?
V dnešním pojetí šamanismu už se drogy využívají jen velmi málo. Veškerý děj probíhá většinou v představě, tedy tak, jak jsme zvyklí snít v průběhu dne s otevřenýma očima. A nejen snít, stejně můžeme zavzpomínat na naše partnery nebo situace dávno minulé.
Je-li šamanovi dovoleno, může vývoj čehokoli ovlivnit z odpovídající sféry. Je ale třeba, aby při svém putování dodržoval daná pravidla:
Nesmí měnit nic, co mu není povoleno vyššími silami přírody. Neřeší problém toho, jehož nitro s tím ve vstupu nesouhlasí, byť v reálu ano. Rozum nezná souvislosti vývoje a mnohdy si chce cestu usnadnit, obejít určitou zkušenost.
Neřeší nic z hlediska vlastních pocitů, názorů a přání, ale vždy ve prospěch celku. S ničím a s nikým nebojuje. Ví, že příčinou boje je strach, a bojující bytosti se snaží pomoci tím, že jí její strach umožní zpracovat, přijmout a neutralizovat.
Příprava na léčení
Šamanské léčení je velmi intenzivní proces, není však třeba se na něj z pozice návštěvníka nijak speciálně připravovat. Nejlepší zkrátka je nechat věci jen tak plynout. Individuální terapie je vhodná i pro děti, rodič může být přítomen po celou dobu sezení.
Šaman, nebo jen obyčejný šarlatán?
Tuvinský šaman a spisovatel Galsan Tschinag tvrdí, že zeptáte-li se někoho, zda si myslí, že je šaman, a on odpoví ano, pak to žádný šaman není. Odpoví-li ne, je docela možné, že máte tu čest se se skutečným šamanem setkat.
Nejprve ovšem musíte vidět, jak vlastně pracuje a jak léčí. Když za ním někdo přijde nemocný a odchází od něj se smíchem, pak jste právě viděli na vlastní oči opravdového šamana.
Znáte dobře všechny nejčastější šamanské symboly?
Co vás čeká, když navštívíte šamana, už díky nám trochu víte. Jaké jsou ale vlastně symboly, které se v šamanismu používají nejčastěji?
Spirála
Je takovou pomyslnou metaforou životní cesty, která se ubírá stále dál, ale zároveň se pohybuje v kruhu. Tento symbol má vztah k cykličnosti bytí a k duchovnímu a citovému růstu během života. Rovněž symbolizuje stezku, kterou se šaman ubírá do jiných světů.
Jedná se o jeden z vůbec nejdůležitějších šamanských smbolů vůbec a žádný z nich není schopen bez něj fungovat.
Kruh
Není ničím jiným než nekonečnou linií. Ztělesňuje narození, smrt a znovuzrození, jež jsou spolu úzce spojeny. Kruh symbolizuje cykly existující ve veškerém bytí, neustálý vývoj života ve všech jeho podobách.
Kružnice obsahující plný kruh také vypovídá o jednotě stvoření a ukazuje, že všechno vlastně souvisí se vším.
Magické kolo
Je naprosto skvělou pomůckou při meditaci. Je to kruh půlený dvěma liniemi, symbolizujícími modrou cestu ducha (od východu na západ) a červenou cestu života (od jihu na sever). Výsledné rozdělení kruhu na čtyři části představuje čtyři roční období.