Jsou nepříjemné, bolestivé a lidé se o nich stydí mluvit, přestože jimi trpí každý třetí z nás.
Jde o hemoroidy – bolestivé zduřeninky v žilách kolem konečníku. Předcházet jim lze správnou životosprávou a aktivním způsobem života, a pokud nejsou velké a nekrvácejí, můžete je léčit sami.
Vnitřní a vnější
Hemoroidy rozlišujeme vnitřní a vnější. Ty vnitřní se tvoří hlouběji v análním kanálu a jejich typickým příznakem je krvácení při vyprazdňování. Vnější hemoroidy se tvoří na povrchu konečníku.
Jsou měkké, nekrvácí, ale může se v nich vytvořit krevní sraženina, z níž pak vzniká bolestivý uzlík.
Jak vznikají? Mezi časté příčiny patří zácpa, nadváha, nedostatek pohybu, a dokonce i stres. Můžete je zdědit. K jejich vzniku přispívá i kouření a nadměrné pití kávy a alkoholu. Jak si s nimi poradit? Vyzkoušejte tyto osvědčené způsoby.
Sedací koupel
Už naše babičky nedaly dopustit na léčivé účinky dubové kůry. Kůra dubu má vysoký obsah tříslovin, které mají stahující účinek, působí protizánětlivě a posilují sliznice. Používá se čerstvá nebo sušená kůra z tenkých větví.
Na ulevující koupel vám stačí 5 gramů kůry, které svařte s litrem vody a nalijte do koupele. Sedací koupel se doporučuje provádět 2krát denně po dobu 15 minut.
Detoxikace
Pokud vás hemoroidy trápí opakovaně, rozhodně neuděláte chybu, když svému organismu dopřejete detoxikační kůru. Jezte hodně ovoce (jablka, banány), zeleniny, celozrnného pečiva, acidofilní mléčné výrobky.
Dopřejte si také nápoje z chlorelly a mladého ječmene, výborný je i gel ze lněných semínek.
Zelné obklady
Při vnějších hemoroidech přiložte na oblast spařený a osušený zelný list. Čím déle ho necháte působit, tím lépe. Látky obsažené v zelí vyživují stěny cév, zpevňují je a zároveň ulevují od otoku i nepříjemných projevů.