Připomněl vám titulek legendární scénku Bolka Polívky a Arnošta Goldflama z Manéže? Úmorné vedro ale není zrovna k popukání. A prý bude hůř. Připravte se!
Také vám pořád dělá problém zapamatovat si rozdíl mezi úžehem a úpalem? Není divu, jmenují se podobně a některé příznaky se překrývají. Udělejte si jasno.
Úžeh
Úžehu se také říká sluneční úpal, což zapamatování nijak neulehčuje. Navíc se často vyskytuje v kombinaci s úpalem. Úžeh je přehřátí mozku způsobené pobytem na slunci.
Jako mnemotechnickou pomůcku mžete použít to, že slunce všechno sežehne – odtud tedy úžeh. Hlavní příznaky jsou bolest hlavy, můžete pociťovat únavu, slabost, závrať a může dojít i na mdloby.
Dalším příznakem může být velká žízeň a snížení potřeby močení. Při úžehu se tělo také většinou přestane potit, i když je horko. Někdy se příznaky mohou dostavit se zpožděním, třeba v noci.
První pomoc při úžehu
Jako první je potřeba postiženého dostat někam do chladného a větraného prostředí a ochlazovat především hlavu. Pomáhají chladné obklady nebo omývání studenou vodou.
Potřebné je i postupně doplňovat tekutiny, ideální jsou minerálky, iontové nápoje nebo lehce osolené voda.
U mírnějších případů by úleva měla přijít do půl hodiny. Pokud ale po této době potíže neustávají, nebo se dokonce zhoršují, dělá s vám mdlo a je vám na zvracení, raději ihned přivolejte lékařskou pomoc.
Úpal
Úpal je celkové přehřátí organismu, které může nastat při dlouhodobém pobytu nejen na slunci, ale v jakémkoli prostředí s vysokou teplotou. Pro zapamatování můžete využít třeba asociace, že když někoho ve středověku upálili, pálilo se celé tělo.
K úpalu nejčastěji dochází v prostorách, kde je velké teplo, jsou málo větrané a ve vzduchu je příliš vlhkosti. A také tehdy, když k tomu dostatečně nedoplňujete tekutiny.
Pak se nemá z čeho tvořit pot, který by nás ochlazoval, dojde k selhání tělesné termoregulace a tělo včetně vnitřních orgánů se neúměrně zahřívá.
Hlavními příznaky úpalu jsou nevolnost, zvracení, bolest hlavy, zrychlený tep a dýchání a horečka. Může nastat i zmatenost, dezorientace v prostoru, ale také křeče, mdloby nebo pocity na zvracení.
První pomoc při úpalu
Nejprve se musíme pokusit snížit tělesnou teplotu – k tomu pomůže také přesunutí z horkého prostředí do chladné a větrané místnosti nebo do stínu a přikládání studených obkladů na celé tělo.
Pokud je to možné, pomůže studená sprcha. Důležité je také doplnit tekutiny a kontrolovat základní životní funkce. V případě těžších problémů je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Jak se chránit
Každý člověk má vůči přímému slunečnímu záření, horku a dusnu jinou toleranci. Někdo vydrží na slunci dlouho, jinému stačí k úžehu či úpalu několik desítek minut.
Pokud jste ale třeba po nemoci nebo máte sníženou imunitu, bude vaše tělo na výrazný žár reagovat citlivěji.
Vždycky je ale lepší úžehu i úpalu předcházet. Nejjednodušší je chránit si hlavu – pořiďte si slušivý klobouk.
Nenoste příliš přiléhavé oblečení z umělých materiálů – to zbytečně brání ochlazování organismu. Důležité je hodně pít a vyhýbat se delšímu pobytu v dusných horkých prostorách.
Víte, že…
•… venku úžeh nejvíc hrozí mezi 11. a 15. hodinou?
•… Předpověď pro Evropu říká, že i srpen bude letos velmi horký?