Bylinka je nejen krásná na pohled, své využití najde jak v kuchyni, tak i v domácí lékárničce. Posiluje imunitu a příznivě působí i proti infekcím.
Na pěstování je velmi nenáročná, navíc je jedlá a léčivá. Dá se pěstovat jako půdokryvná nebo popínavá rostlina. Její velké a zářivé květy zkrášlí každou zahrádku i truhlík.
Pěstování v záhonu či truhlíku
Semena byliny se vysévají do konce července do sponu, cca 40 x 15 cm na záhon či do truhlíků nebo větších mís a květináčů. Vyhovuje jí slunné místo s normální nebo vlhčí půdou. Vyklíčí vám přibližně do tří týdnů při teplotě nad 18 °C.
Bujnější květy
Před vyséváním semena máčejte ve vlažné vodě, ale dejte pozor, aby vám nezaschla. Sázejte je do jamky hluboké dva centimetry, do níž umístíte dvě až čtyři semena. Lichořeřišnice miluje hnojení, proto ji neváhejte hnojit často. Tak vám pokvete mnohem bujněji. Květy, nať, listy i semena sbíráme od června do září.
Využití v kuchyni
Lichořeřišnice je výborná nejen jako medicína, ale také v kuchyni jako koření. Do salátů se přidávají mladé listy a květy. Lichořeřišnice se velmi často využívá jako náhražka kyselých kaparů. Stačí jen poupata nebo nezralé plody naložit na pár týdnů do octa.
S čím pomáhá?
Lichořeřišnice funguje jako přírodní antibiotikum. Chrání naše tělo před všemožnými infekcemi a zároveň zvyšuje celkovou obranyschopnost. Rovněž příznivě působí proti streptokokům a stafilokokům. Má antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky.
Tinktura
Potřebujete-li podpořit imunitu, vyrobte si tinkturu. Otrhejte stonky a listy bylinky a naplňte jimi do dvou třetin uzavíratelnou sklenici.
Vše zalijte minimálně čtyřicetiprocentním alkoholem a nechte macerovat jeden měsíc. Občas sklenicí protřepejte. Nakonec tinkturu přeceďte přes plátýnko.
Bylinkový odvar
Čaj zlepšuje funkčnost střev a také příznivě působí na krevní oběh. Jednu až dvě lžíce nasekané byliny zalijte sklenicí horké vody, přikryjte a nechte odstát. Můžete zalít i horkým mlékem.