Také chcete mít v létě zahradu, balkon či terasu ozdobené pestrobarevnými květinami? Zaměřme se nyní na okrasné truhlíky, které se vám tam budou krásně vyjímat.
Poradíme vám, jaké květiny jsou do truhlíku vhodné a jak se o ně správně starat, aby vám vydržely co nejdéle. Takzvaných balkonovek existuje mnoho druhů, pojďme si některé z nich představit.
Petúnie, pelargonie a fuchsie zůstávají stále klasikou při osazování truhlíků, s níž se na balkonech setkáte nejčastěji. Jde o známé rostliny, se kterými mají lidé nejvíc zkušeností. Existuje však i spousta jiných a krásných rostlin.
Proč tedy nezkusit letos osadit truhlíky a květináče jinak? Cesta je vlastně dvojí: buď osvědčené druhy doplníte jinými rostlinami, nebo si vytvoříte zcela nové, osobité kombinace. Nabídka sazenic je nyní nejširší a vybírat máte z čeho.
Oživení klasiky
Klasické balkonovky mají řadu výhod, za prvé kvetou, proto jsou do truhlíků ideální. Oživit je můžete třeba drobnokvětými druhy a splývavou zelení. Nebojte se pohrát si s barvami, které mohou ladit tón v tónu, nebo mohou být naopak kontrastní.
Zde dodržujte pravidlo, kdy jednu barvu doplníte jen několika jinými odstíny, které dodají celku na zajímavosti a originalitě. Ačkoli se zdá, že v kombinování se meze nekladou, i zde platí, že všechno má svá pro a proti.
Při volbě netradičních kombinací nezapomínejte, že jednotlivé květiny mohou mít zcela odlišné nároky na pěstování.
Základem pěkných truhlíků není to, že vyberete zajímavé a dobře sladěné barvy, ale především si koupíte rostliny, které mají stejné nároky na zálivku a oslunění.
Jestliže se květinám dohromady dařit nebude, prvních pár týdnů sice budou vypadat pěkně, ale už na počátku prázdnin začnou špatně vybrané druhy živořit, až vám úplně odejdou.
A to by byla škoda. Pokud si tedy nevíte rady, zda vybíráte dobře, neváhejte se zeptat odborníka. Předejdete tak nejen zbytečné práci, ale i zvadlým, skomírajícím rostlinám. Nelze sesadit k sobě vše, co se vám zrovna líbí.
Pomoc ze semen
Zahradnictví i trhy právě teď přetékají nabídkou sazenic. Zvláště na trzích, kde jsou desítky stánků se sazeničkami, často uspějete i s méně běžnými druhy. Pokud už jste si nakoupili pelargonie, vaše snaha o originální truhlíky ještě nemusí být ztracena.
Mezi mladé sazenice můžete dát ještě semena rychle rostoucích květin, mezi něž patří například slunečnice – samozřejmě vysévejte odrůdy určené pro truhlíky, popínavé povijnice či lichořeřišnice.
V posledních letech je velká móda kombinovat okrasné a užitkové druhy. I tady platí pravidlo, že květiny musí mít stejné nároky.
Závlaha je na prvním místě
To nejdůležitější z péče o balkonové výsadby je bezesporu závlažování. Už když truhlíky osazujete, musí vám být jasné, jaké možnosti máte a pro jaké místo jsou určené.
Jinak samozřejmě vypadají malé balkony, kde prakticky každý den posedíte a není problém svoje květiny zalít, jiný rozsah péče a času potřebují veliké, bohatě osázené terasy.
A jiné rostliny byste měli dávat do truhlíků doma, kde se o ně můžete starat nepřetržitě. Při každodenní péči můžete zvolit hliněné květináče, které si upravíte podle přání. Náš tip? Samozavlažovací truhlík, který vám péči hodně usnadní.
Jak bojovat proti škůdcům?
Zahradní škůdce je důležité objevit už v počátku jejich výskytu, kdy je možné zakročit i nechemicky. To znamená odstranit je, případně zničit. Objevili jste mšice? V malém množství je ručně drtíme. Silně napadené a znetvořené výhonky odštipujeme a likvidujeme. Zakročit můžeme i chemicky.
Z biopřípravků se používají postřiky na bázi olejů a vonných silic. Na některé zabírá též zkvašený kopřivový výluh. A takové housenky motýlů, třeba bělásků, jsou velmi žravé, ohryzávají listy a vyhryzávají do nich otvory.
Při silném výskytu způsobují na zelenině holožíry. Proto je sbíráme a zabíjíme, hledáme i vajíčka, která rozdrtíme.
Na menších plochách může být řešením pěstování citlivých plodin pod bílou netkanou textilií, raných odrůd ve fóliovém tunelu, aby se k nim nedostali dospělí motýli a nemohli naklást vajíčka.
Při velkém výskytu škůdců a na větší ploše použijeme vhodný insekticid, který se škůdci účinně a rychle zatočí.