Každého občas postihne nějaká viróza. Prozradíme vám domácí tipy, jak si pomoci, aby se vám co nejdřív ulevilo a nemuseli jste hned letět do lékárny!
Výborným pomocníkem je střídavá sprcha. Nejúčinnější je tato metoda v počátcích nachlazení. Zvýšíte tím počet bílých krvinek proudících v krvi a dokážete odvrátit úplné propuknutí infekce.
Nejprve si pusťte horkou vodu, nejteplejší, jakou snesete, po třech minutách pak pusťte studenou vodu.
Studenou vodu nechejte proudit asi 30 vteřin. Nikdy ji nenechte téct tak dlouho, abyste prochladli – to je nežádoucí. Střídání horké a studené vody zopakujte celkem třikrát. Skončete studenou sprchou. Rychle se osušte a uložte se alespoň na hodinu do postele. Tento postup opakujte 1–2x denně.
Odpočívejte a nepřepínejte se
Pokud budete nadále stejně aktivní jako běžně, zhoršíte své příznaky a prodloužíte dobu trvání nepříjemné nemoci. Zejména s horečkou byste měli ulehnout do postele a nechat tělo nerušeně vykonávat léčebný proces. Ruce, chodidla, krk a uši udržujte v teple. Průtok krve nosními dutinami klesá společně s poklesem teploty právě končetin.
Vzduch a slunce
Nadýchejte se čerstvého vzduchu, ale pozor na průvan. Udržujte v místnosti teplo (20–22 °C), ale ne horko. Provádějte cvičení s hlubokým dýcháním, ideálně venku. Dopřejte si také trochu slunečních paprsků, ale neprochladněte.
Sluneční světlo posiluje imunitní reakci a zvyšuje tvorbu prospěšných hormonů, díky kterým se budete cítit lépe.
Zmírněte stresovou zátěž
Nepřemýšlejte neustále nad tím, jak se cítíte a o co všechno přicházíte. Čtěte oddechovou a pozitivní literaturu nebo poslouchejte příjemnou hudbu. Pozitivní nálada má schopnost zmenšovat závažnost příznaků nachlazení.
Jezte jednoduše a nadopujte se céčkem
Nasaďte si vitamin C, ten zmírňuje závažnost potíží a zkracuje délku trvání nachlazení. Vyvarujte se konzumace cukrů a tuků. Vyřaďte mléčné výrobky, ty zhoršují problémy související se zahleněním. Pijte hodně tekutin. Voda, polévka či zeleninový vývar jsou ideální možností.