Konečně je tu sezona letních šatiček a plavek. Jíte zdravě, dodržujete pitný režim, cvičíte a těšíte se, až si v nich vyrazíte ven nebo k bazénu.
Cvičení a omezení jídelníčku jste brala vážně. Jenže ouha, přes veškeru snahu si najednou připadáte opuchlá, a i když se do vysněného oblečení dostanete, není to prostě ono.
Nemusí to ovšem znamenat, že jste přibrala. Někdy za to může zadržování přebytečné vody v těle. Odvodnění pak může znamenat úbytek váhy až o několik kilogramů!
Když voda „neodtéká“
Jak poznat, že právě váš organismus vodu příliš zadržuje? Nejčastějším příznakem zavodnění jsou otoky na různých místech těla. Bývá to obvykle břicho, klouby, kotníky, zápěstí nebo také prsty na rukou.
Zpozorněte i v tom případě, když náhle dojde k nevysvětlitelnému přírůstku hmotnosti, ačkoli žijete a jíte zdravě. Zavodnění často provází také nadměrné pocení, kterým se tělo snaží ulevit, kolísání krevního tlaku i celulitida.
Co za to může?
Důvodů zadržování vody v těle může být více. Často je na vině kolísání hladiny hormonů, například v menopauze, snížená pružnost cév či nevhodná strava, paradoxně i nedostatek tekutin.
A co pomůže?
Omezte solení a pozor na skrytou sůl v uzeninách a polotovarech. Sůl zadržuje vodu v těle – ne nadarmo se doporučuje při delším pobytu na poušti. Správný pitný režim vám pomůže zbavit se nadbytečné soli, a tím i zadržované vody.
Do jídelníčku neprodleně zařaďte banány, brambory, vlašské ořechy, maso, ryby, vejce, fazole, avokádo, jogurty a celozrnné výrobky. Doplňte hlavně vitamin B6 a hořčík. Na odvodnění působí dobře ruční lymfatické masáže a sauna.