Měsíc červen je nejradostnějším obdobím pro milovníky květin. Každý z měsíců má své charakteristické květiny, avšak tento je obzvlášť pestrý. Každá zahrada by měla mít dostatek rostlin kvetoucích právě v daném období.
Nastává čas růží. Ty začínají rozkvétat právě v červnu, proto je vhodné je trochu přihnojit. Zajistíme jim tím vydatné a dlouhodobé kvetení. Můžeme použít buď hnojivo přímo na list, nebo přírodní fugnicid z přesličky.
Růže se musí zalévat pravidelně a u kořenů, zabráníte tím vzniku plísňových chorob. Růžová barva symbolizuje radost, něhu, lásku, dobrou náladu a nostalgii.
Nechte zahradu rozkvést pivoňkami
Pivoňkám plným květů začínají těžknout stonky, a tak si je raději včas vyvážeme k opoře, zabráníme tak jejich polámání. Lupiny neboli vlčí bob spolu s kopretinami a upolíny sestřihujeme těsně po odkvětu. Díky tomu se dočkáme kvetení.
Stračkám, kvetoucím v bílé, jemně růžových, bledě i tmavě modrých barvách prospějeme po odkvětu hlubokým sestřihnutím. Tyto nádherné květiny se budou vyjímat na každé zahradě.
Hledíky mají tvarově zajímavé květy, a navíc v mnoha barevných odstínech. Rozzáří tedy každou zahradu veselými barvami.
Mezi další rostliny, které rozkvétají právě v červnu, patří například zvonky, kosatce, orlíčky, vrbiny, máky, náprstníky, třapatky, len vytrvalý a pupalka.
Co se keřů a dřevin týče, v červnu se můžeme těšit na rozkvetlé pustoryly, černý bez, mochny nebo latnatec. Nezapomínejte keře občas zastřihávat, dodáte jim svěžest a déle vám pokvetou.
Je pochopitelné, že za různých povětrnostních podmínek může řada zmíněných květin kvést i mimo svou hlavní dobu kvetení. Nebo v chladnějších oblastech květy na rostlinách spatříme až později.
Péče o zahradní trvalky
V červnu ještě na některých místech dokvétají sytě růžové kohoutky luční. Jejich rovnocenným partnerem mohou být náprstníky červené, které se hodí zvláště do vysokých kytic. Kulovité květy růží nahraďte růžovými česneky obrovskými nebo liliemi.
Většině zahradních trvalek se dobře daří na slunci, některým nevadí ani polostín. Jejich květy rostou od výšky 15 cm až do 150 cm. Většina se však pohybuje ve zlatém středu.
Při výsadbě trvalek vždy dbejte na to, aby byly umístěny do takové půdy, která jim vyhovuje, to znamená kyselé a vápenaté.
U mnoha druhů trvalek lze podnítit tvorbu dalších květů odstřiháváním odkvetlých květů. Tvorba semen vždy zkracuje jakékoli rostlině život. U některých pak můžeme očekávat opětovný rozkvět. Patří k nim hlavně vlčí bob, turan, ostrožky, kopretiny, kohoutky, kuklík.
I když dáme trvalkám veškerou péči, nezabráníme tím výskytu škůdců a chorob. Pokud se tak stane, vždy nechejte nejprve působit užitečné živočichy a až poté, co uvidíte, že jejich zásah se minul účinkem, začněte s chemickými postřiky.
U trvalek vyšších než 50 cm je dobré počítat s oporou. Ochráníme je tím před pokřivením, jehož původcem může být vítr nebo tíha květů. Použijeme k tomu například kolík s kroužkem, který zarazíme do půdy v jejich blízkosti.
Pěstujeme ze semen
Mnoho lidí se bojí pěstovat ze semen, protože mají pocit, že spousta rostlin se neurodí jako ze sazeniček.
Dejte jim dostatek vláhy. Aby semínka začala klíčit, pottřebují vlhkost. Proto je nutné nově osázené truhlíky dostatečně a pravidelně zalévat.
Důležitá je dostatečná teplota, má zásadní vliv na klíčení semen. Optimální teplota pro klíčení semen většiny zeleninových druhů se pohybuje v rozmezí 20–30 °C. Zejména semena teplomilných rostlin potřebují k vyklíčení vyšší teplotu.
Hloubka výsevu semen je také podstatná. Aby vyklíčila, je třeba set do správné hloubky. Obecné pravidlo říká, že semínka bychom měli set do hloubky, která je čtyřnásobkem jejich velikosti. Miniaturní semínka jen zlehka překryjeme vrstvičkou hlíny. Větší semena sejeme dva až pět centimetrů pod povrch půdy.
Sázíme letničky, které vydrží kvést až do podzimu.
Pro pozdní sklizeň stihnete vysít mrkev, červenou řepu, kedlubny i zelí.