Maliník vám zkrášlí zahradu a ještě ke všemu výborně chutná. Tato zázračná léčivka vám navíc pomůže nejen při různých zánětech i průjmech, ale i při jiných neduzích.
Tento keř dorůstající do výšky až dvou metrů, tvoří zdřevnatělé lodyhy, jež jsou trnité a rostou vzpřímeně či obloukovitě. Maliník nese buď červené, růžové, nebo žluté plody.
Sbírají se však nejenom samotné plody, které obsahují spoustu vitaminu C, ale také listy.
Jak ho pěstovat?
Maliník sázíme do záhonu. Každý výhonek zkracujeme na třicet centimetrů. Další řezy se provádějí u mladých výhonků, které vyrostly, vykvetly a plodily. Každý maliník má životnost přibližně deset let.
Je mrazuvzdorný a vyžaduje půdu bohatou na humus. Ihned po sklizni výhonky seřezáváme těsně u země. Tak budou mít dostatek světla pro další růst.
Pro pěstování maliníku vyberte slunné stanoviště a hnojte ho kompostem nebo hnojem. Sazenice sázíme do řady, zhruba čtyřicet centimetrů od sebe. Většina druhů maliníku vyžaduje pro růst oporu.
K čemu se používá?
Maliník obecný využijete při léčbě zánětů žaludku a střev. Také napomáhá při průjmových onemocněních. Účinný je ale i při zánětech průdušek a na pročištění plic.
Tato bylinka rovněž zmírňuje bolesti a posiluje naši přirozenou imunitu. Můžete ji užívat i při horečnatých onemocněních.
Tinktura na úzkosti
Maliníkovou tinkturu oceníte při bolestech břicha, ale také ve chvíli, kdy je vám například úzko anebo pociťujete únavu. Užívejte třicet kapek denně po dobu jednoho měsíce.
Dvě lžíce listů sušeného maliníku zalijte 2 dcl vysokoprocentního alkoholu. Vše smíchejte v uzavíratelné nádobě a nechte macerovat po čtrnáct dní. Pak sceďte.
Čaj z plodů a listů
Při zánětech horních cest dýchacích anebo při střevní chřipce či otravě z jídla si připravte maliníkový čaj. Ten je už sám o sobě sladký, a proto si ho nemusíte vůbec ničím dochucovat.
Dvě čajové lžičky sušeného nebo čerstvého maliníku zalijte hrnkem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Nakonec sceďte. Čaj si ovšem můžete připravit i ze samotných plodů maliníku.
Na ten budete potřebovat zhruba 5 g suchých plodů, ty zalijte čtvrt litrem studené vody. Patnáct minut povařte a slijte. Pomůže vám například při potížích s močovým měchýřem.