Ať se tu vrtnete, kam chcete, všude kráčela historie. Kdysi se odtud vládlo celému světu, který Evropané znali, a odlesky velikosti tu vidíte stále.
Střed Říma představují světoznámé ruiny gladiátorské arény Kolosea na Piazza Colosseo, kde je i stanice metra. Památka je to stará bez šedesáti roků dva tisíce let a vešlo se sem na 50 tisíc sedících diváků!
Hned vedle najdete Konstantinův vítězný oblouk, postavený tímto císařem roku 312 na počest vítězství nad konkurentem Maxentiem. Celý okolní prostor je obklopen antickými troskami, zasazenými do parkové úpravy.
Zajímavé je hlavně Palatinum, kde stávaly domy bohatých Římanů, obklopující kdysi císařský palác, a Forum Romanum, někdejší hlavní římské náměstí. Je krásné i po patnácti staletích a je snadné si tu představit Římany v tógách.
Nejstarší dochovaná stavba v Římě, Pantheon z roku 27 na Via Rondello, je dost schovaná v městské zástavbě.
Kde se vykoupala Anita
Další zastávkou pro vás může být Piazza Venezia, jejíž jednu stranu tvoří památník krále Viktora Emanuela II. a za ním Altare della Patria, Muzeum vlasti. Budova, která s ním svírá pravý úhel, bude povědomá milovníkům černobílých dokumentů:
ano, z tohoto balkónu řečnil diktátor Benito Mussolini o tom, že italskou armádu nic nezastaví!
Cestou ke kamenným Španělským schodům na Piazza di Spagna nesmíte minout slavnou fontánu Di Trevi, kde se cachtala ve filmu Sladký život švédská hvězda Anita Ekberg.
Po schodech pak vyjděte až ke kostelu Nejsvětější trojice, odkud je nejkrásnější výhled na Řím. Vynechat byste neměli Vatikán – Svatopetrské náměstí obkroužené monumentálním sloupovím a 140 sochami svatých s centrálním obeliskem je zážitek!
Což takhle k moři?
Řím není znám jako přímořské letovisko, přesto se spousta Římanů ráda vydá k moři, protože není daleko. Tak třeba k plážím Lido di Ostia jezdí příměstský vlak z nádraží Porta San Paolo hned u stanice metra Piramide.
Několik set metrů dlouhá pláž nabídne bary, sprchy, lehátka i slunečníky, a kdo by chtěl popojet dál, může využít autobusovou linku.
Tak se dostanete k volnějším plážím u Torvaianica a ještě dál na jih do Bufalary a Sabaudie, kde pobřežní výspa dělí od moře jezero.
A směrem na sever, bližší díky spojení vlakem, leží další krásné pláže v Santa Marinella a Santa Severa. Navzdory městům na pobřeží jsou vody Tyrhénského moře zcela čisté!
Co jedí Římané?
Římský oběd, posvátný čas, zahajuje předkrm ve formě oliv, uzenin, darů moře anebo nejrůzněji upravené zeleniny.
Polévku stracciatellu, což je vlastně hovězí vývar z žebra s římským kmínem, cibulí, vejcem, celerem a dalšími přísadami, ke které se chroupá opečená ciabatta, jídal prý už kdysi dávno sám Caesar.
Hlavním jídlem bývají nejčastěji těstoviny, např. známé špagety carbonara (uhlířské) s opečenou slaninou anebo amatriciana s rajskou, slaninou, česnekem a sýrem. Lehčím jídlem je risotto s hříbky nebo se šafránem.
Typicky římské jsou gnocchi alla romana jen s rajčaty či máslem. Pravou lahůdkou je coda alla vaccinara, dušená hovězí oháňka opět s rajčaty. Zkuste i římskou pizzu, která je tenčí a těsto stravitelnější než rozšířenější neapolská.
Vhodné je oběd zapíjet bílým vínem, které dominuje vinicím v okolí Říma, tedy odrůdy Frascati, Marino, Colli Albani. A dezert? Nejlépe tiramisu či římský sýrový koláč.
Řím 4 dny letecky se snídaní od 8250 Kč
Teplota vzduchu: 28 °C, vody: 21 °C