Jsou zdravé, jsou dobré, ale také obsahují hodně tuků. Po kterých můžeme bez obav sáhnout, když si chceme udržet štíhlou linii?
Ořechy jsou zdrojem tuků, proto se jich při dietě bojíme. I při hubnutí jsou však tuky potřeba. Když je z jídelníčku vyškrtnete, tak vám kromě hormonální nerovnováhy a zhoršení kvality vlasů a nehtů hrozí i únava a psychické problémy.
Po kilech je ale samozřejmě nejezte. Zatímco při dietě je doporučené množství oříšků omezeno na pět až deset kousků na den, při běžném stravování jich můžete sníst víc, až 30 gramů.
Koktejl živin a energie
Kromě tuků obsahují ořechy také cenné bílkoviny, vitaminy řady B a mnoho minerálních látek, jako je například vápník, hořčík, selen nebo železo. V odpovídající kvalitě a v přiměřeném množství jsou ořechy skvělým zdrojem živin.
Hrst oříšků vám dodá stejně energie jako čtvrt kila vařené rýže. Ořechy jezte pouze přírodní. Vyhněte se soleným, obalovaným v těstíčku, cukru, jogurtu, čokoládě…
Které jsou zdravější?
Někdo dává přednost lískovým, jiný má v oblibě para ořechy, další si rád louská vlašáky, někdo nedá dopustit na mandle. Každý druh umí něco jiného.
Vlašské ořechy obsahují nejvíc antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před buněčným poškozením.
Lískové oříšky působí pozitivně na oči, na cukrovku druhého typu a na stařeckou demenci.
Mandle pohladí vaše střeva a obsahují nejvíc vlákniny.
Kešu oříšky jsou bohaté na železo, zinek a hořčík.
Pekanové podporují funkci srdce a snižují cholesterol.
Para ořechy jsou významným zdrojem selenu a pistácie zase prospívají imunitnímu, nervovému i cévnímu systému a svalům.