Dnešní „počítačová a mobilová“ doba ničí zápěstí. Tak se o ně starejte, dokud je čas, jinak vás postihne zánět karpálního tunelu.
Dříve trpěli syndromem karpálního tunelu ponejvíce lidé starší 45 let. Z žen to byly hlavně sekretářky, stenografky, klavíristky nebo ty, jejichž povolání vyžadovalo jemnou práci rukou.
Z mužů pak ti, kteří pracovali s vrtačkami, vibračními stroji nebo podobnými zařízeními. Dnes k lékaři přicházejí s bolavýma rukama čím dál mladší ročníky.
To proto, že jednou z relativně častých příčin zánětu karpálního tunelu je opakující se práce s klávesnicí a myší počítače.
Jak se projevuje
Typická pro toto onemocnění je trvalé mravenčení a později bolest v zápěstí, šířící se od prstů až na předloktí. Zpočátku se projeví při námaze a postupně se z občasné bolesti, objevující se kdykoli přes den i v noci, stává téměř stálá.
Bolesti v zápěstí mohou vystřelovat až do ramenního kloubu a hlavy. Objevuje se také otok a ztuhlost zápěstí, svaly předloktí ztrácejí svalovou sílu a postupně ochabují.
3 dobré rady k počítači
1 Myš si vždycky podkládejte podložkou a při práci zápěstí neohýbejte ani nahoru, ani dolů, snažte se držet v rovině.
2 Každou hodinu si dělejte přestávky a během nich si procvičujte ruce.
3 Seďte vzpřímeně, chodidla mějte položená na zemi, kolena v pravém úhlu s bederními klouby.
Jak si procvičit ruce
* Spojte dlaně před hrudníkem a pomalu je 10 sekund otáčejte ze strany na stranu. Musíte cítit mírný tah.
* Masírujte a natahujte si prsty jeden po druhém, potom ohýbejte 10 sekund zápěstí nahoru a dolů. Stejné pohyby zápěstí opakujte s malým míčkem v dlani.
* Rozevřete ruce, napnuté prsty pokrčte v malých kloubech, pak je pevně sevřete v pěst, vydržte tak 5 sekund a poté uvolněte.
* Natáhněte postiženou ruku a prsty od sebe odtahujte a zase přibližujte k sobě. Cvičte alespoň 20 sekund.
* Nakonec ruce uvolněte a protřepte si dlaně.