Bylinku můžete pěstovat po celý rok. Pochutnáte si na ní v kuchyni, a navíc vám pomůže s léčbou stresu, špatné paměti i revmatismu.
Málokdo pupečník asijský zná, přitom je u nás hojně rozšířen. Bylina vám doma nadělá spoustu parády a ještě vás vyléčí z kdejakého neduhu.
V květináči nebo truhlíku
Bylinku nazýváme taktéž Gotu kola a patří do skupiny takzvaných rostlinných adaptogenů. Lze ji pěstovat jako pokojovou rostlinu, v truhlíku nebo v květináči
V létě potřebuje zejména teplo a sluneční paprsky, přes zimu dbejte také na dostatek světla. Zároveň však může přezimovat i v místnostech s teplotou okolo 8 °C.
Pozor na mšice
Když se bude pupečníku dařit, odmění vás barevnými, nejčastěji červenými kvítky, které se objevují v paždí listů.
Bylince také dopřávejte humózní substrát s příměsí písku – měl by být neustále vlhký. Hlídejte ji však, jestli na ni nejdou mšice, ty si na ní velmi rády a často pochutnávají.
Odvar na únavu i popáleniny
Gotu kola posiluje náš imunitní systém, zbavuje nás stresu a únavy, astmatu, revmatismu a také pomáhá při náhlých úzkostných stavech a dalších psychických problémech.
Mnohé výzkumy také potvrdily, že zabírá i při léčbě Alzheimerovy choroby. Kromě toho léčí popáleniny a menší řezné rány.
Na stres a únavu nejlépe zabírá pupečníkový odvar. Ten si připravíte ze lžičky nadrcených sušených listů nebo jedné vrchovaté lžíce čerstvého pupečníku.
Bylinu zalijte 2 dcl vody a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a čaj ještě teplý vypijte. Do odvaru si můžete namočit i kousek plátýnka a použít ho na již zmíněné popáleniny, ekzém nebo řezné rány.
Posilujte paměť
Proti Alzheimerově chorobě nebo stařecké demenci zase nejvíce zabírá tinktura. Užívejte třikrát denně jednu lžičku.
Na tinkturu budete potřebovat 300 g čerstvých listů léčivky, které umístíte do uzavíratelné sklenice a zalijete 1 l čistého alkoholu. Nechte 4 týdny macerovat a pak přeceďte přes plátýnko.
Gotu kola v kuchyni
Čerstvý pupečník se skvěle hodí i na přípravu nejrůznějších pokrmů. Používat ho můžete obdobně jako například špenát.
Na čerstvé bylině si pochutnáte v zeleninových i ovocných salátech, ale také v lisovaných ovocných a zeleninových šťávách. Rovněž ji lze tepelně upravit.