Nejlépe se vyjímá v záhonu v různých barevných kombinacích. Své využití ovšem najde i v kuchyni, kde si z něj vyrobíte léčivé lektvary.
Je krásný a barevný na pohled a neskutečně účinný. Poznejte řebříček, který nejčastěji roste v zahradách i na loukách.
Nenáročný na pěstování
Řebříček se hodí především do smíšených záhonů. Vedle sebe si ale můžete začít pěstovat řebříček žlutý, růžový, červený nebo třeba bílý. Barevná kombinace vypadá v záhoně úchvatně.
Bylince svědčí slunce a propustná půda. Zároveň není náročná na vláhu. Ovšem v době růstu a květu, je-li sucho, ji zaléváme častěji. Také ji můžeme hnojit organickým hnojivem.
Množení rostliny
Jakmile je řebříček po odvětu, množíme ho dělením či řízkováním. Vrcholové řízky odjímáme v květnu nebo pak na konci léta. Řebříček obecný však není příliš dlohověký, proto se vám vyplatí ho pravidelně množit. Na podzim ho neseřezáváme. V zimě vám rovněž bude zdobit zahradu, i suché květy jsou krásné.
Co léčí?
Pomáhá nám s mnoha chorobami a pro ženy je přímo blahodárný. Už naše babičky a prababičky používaly řebříček k přípravě čajů, koupelí i tinktury.
Vždycky ho proto měly doma dostatek. Od nepaměti se rovněž traduje, že sedací koupele pomáhají ženám při svalových nádorech dělohy.
Léčí bolesti hlavy a zmírňuje pálení žáhy. Pomáhá proti svalovým i žaludečním křečím a astmatu. V neposlední řadě pomáhá s léčbou nechutenství a se správným fungováním trávicího traktu.
Medicína
Jak si ale takovou medicínu z řebříčku vyrobit? Velmi účinná je zejména tinktura. V případě potřeby užívejte každý den tři až pět kapek.
Prázdnou skleněnou láhev naplňte až po hrdlo květy. Zalijte je čtyřicetiprocentním alkoholem. Lahev nechte čtrnáct dní v teple. Poté tinkturu sceďte.
Velmi účinný je také čaj, který vám vyléčí třeba i nevolnost. Jednu vrchovatou čajovou lžičku léčivky zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte ji dvě až tři minuty louhovat. Poté čaj sceďte a ještě horký vypijte.
Mast z řebříčku léčí zase hemoroidy. Zahřejte 100 g másla nebo sádla a přidejte 20 g nasekaných květů řebříčku a 15 g nasekaných listů maliníku. Krátce povařte a odstavte. Druhý den opět mast zahřejte a nakonec prolisujte přes lněnou látku.