Mauricius je přímo snový ostrov, na který je třeba mít i něco našetřeno. Do té doby se ale pojďme zasnít a představovat si, jaké to bude, až… Romantika se zde snoubí s tajemností, příroda s luxusem, pohyb s pohodlím. Turisty tu vážně hýčkají!
Okamžitě po příletu do hlavního města Port Louis na západě ostrova na vás dýchne závan historie koloniální éry. Určitě musíte navštívit místní námořní muzeum.
V něm si zmapujete romantický příběh z 18. století, kdy se na ostrov vracela z Francie snoubenka místního osadníka jménem Virginie.
Koráb však v bouři najel na skaliska a moře vyplavilo už jen těla námořníků – i to její. A také cennosti, které vmuzeu uvidíte. Na její hrob se chodí dívat zamilované páry. Až si prohlédnete krásnou katedrálu sv.
Ludvíka a pevnost Fort Adelaide, občerstvěte se v některé z restaurací s výhledem na moře.
Vynechat byste neměli ani přírodovědné muzeum a místní tržiště s velkým výběrem voňavých lahůdek, hlavně ovoce a sýrů!
Už v Port Louis narazíte na bělostný písek, ale ta údajně nejlepší a nejslavnější pláž, Flic en Flac, se nachází 20 km jižně od města a je jako dělaná pro klidný odpočinek i přiměřený pohyb.
Do náruče mořské pěny, ale také boha Šivy
Vstup do moře je pozvolný a po pár krocích uvidíte pod průzračnou hladinou pestrobarevné korály nejrůznějších tvarů.
Na dohled od vody jsou pak četné restaurace a bary, a pokud se ubytujete v přilehlých bungalovech, máte vše takříkajíc u nosu i s romantikou a šuměním moře.
Pár kilometrů na jih je pláž Tamarine s krásným výhledem na zelené kopce.
Poloostrov Le Morne na jihu vám nabídne magickou samotu pod impozantní horou Le Morne Brabant, z pláže Trou aux Biches na severu ostrova lze dojít k starému hinduistickému chrámu, kde najdete očistný klid v dosahu boha Šivy.
Je libo krokodýlí steak?
Na jihu Mauricia je krokodýlí farma La Vanille, kde uvidíte ještěry při krmení a k tomu ještě obří želvy. V místní restauraci si lze dát krokodýlí steak a koupit suvenýr z krokodýlí kůže – kdo má dnes takovou kabelku?!
Nedaleko leží Grand Bassin neboli Ganga-Talao, unikátní jezero v sopečném kráteru s až přízračnými chrámy na břehu. Na sever musíte za botanickou zahradou Pamplemousses a jejími 37 hektary unikátní květeny, stromů a exotické zvěře. Až oči přecházejí!
Prémií je návštěva zámečku Mon Plaisir, kde vítají cizí státníky. U Port Louis určitě navštivte vilu Eureka, kde je muzeum koloniální architektury. Do krásného zámku Reduit vás ale nepustí – sídlí tam mauricijský prezident.
Kde se vzal modrý mauritius?
V Port Louis je muzeum Blue Penny, kde vystavují nejcennější známky světa, modrý a oranžový mauritius. Malých papírků s nesmírnou hodnotou je na světě jen 12 v modré (dvoupence) a 14 v oranžové barvě (jednopence). Dvě má ve sbírce britská královna.
Poslední exemplář se před lety vydražil v přepočtu za 80 milionů korun. V roce 1847 je nechala vytisknout manželka guvernéra ostrova, aby mohla rozeslat pozvánky na ples.
Pár modrých kusů rytec vyrobil s nápisem POST OFFICE (poštovní úřad) a po roce začal známky tisknout ve větším množství oranžově s nápisem POST PAID (poštovné placeno). Ty už mají menší cenu, „jen“ 8 milionů Kč.