Naše kůže skrze póry dýchá a vylučuje kožní maz i škodliviny. Pokud jsou hormony v rovnováze, maz projde pórem bez problémů ven a takřka neznatelně se rozprostře po celém obličeji, aniž by páchal škody.
Problémy však vznikají, když kožní žlázy produkují kožního mazu příliš. Jeho nadbytky se pak mísí s odumřelými buňkami kůže i vnějšími nečistotami, čímž se pór ucpe a dojde k jeho rozšíření. Černou barvu má pak kvůli oxidaci na vzduchu.
Čištění je základ
Ať už se líčíte, či ne, nikdy nezapomínejte večer a ráno pleť čistit. Ačkoli uléháte dobře odlíčená, přes noc se vaše pokožka detoxikuje, takže potřebuje péči i po probuzení. Často stačí téměř neviditelná šupinka staré kůže, aby se pór ucpal.
S mastnou nebo smíšenou pletí je tedy třeba se věnovat pravidelně peelingu. Dobře poslouží i jemné mechanické či elektrické kartáčky na obličej, které pomáhají rozšířené póry čistit a prokrví pokožku.
Ruce pryč!
Každou noc je vaše tvář ve styku s polštářem. Věnujte tedy pozornost i povlečení a měňte ho pravidelně. O nutnosti mít v koupelně zvláštní obličejový ručník snad není ani třeba mluvit. I když dbáte na hygienu, ruce se jen hemží bakteriemi. Pokud si neustále saháte do obličeje, zvyšujete pravděpodobnost zanášení pórů.