Kde jsou nejlepší Vánoce? Než odpovíte logicky, že doma, zkuste si přečíst, jak to na Ježíška vypadá po světě. Zázrak Vánoc stojí za to zažít kdekoli. Ať se tam zpívá Tichá noc, nebo Narodil se Kristus Pán…
Kanada
Ještě před Štědrým dnem pořádají Kanaďané pečicí večírky, kdy příchozí pečou vánoční koláčky „cookies“ dle vlastního receptu.
Chodí tu Santa Claus podobně jako v sousedních USA a v noci z 24. na 25. prosinec bývá zdvořilé nechat mu v kuchyni sušenky nebo lahev mléka.
Peče se speciální Barley Candy, vánoční „cuc na kládě“ ve tvaru Santy, stromku, sněhuláka či soba. V provinciích Newfoundland a Nova Scotia probíhá „vánoční šaškování“ maškar, které chodí dům od domu.
Jedná se o pouliční párty podobnou našemu masopustu. Ve frankofonní provincii Québec pořádají opulentní hostiny a pečou královský dort La Fete du Roi, ve kterém se skrývá barevná fazole. Kdo ji ve svém kousku najde, je králem Vánoc!
Peru
Hlavním dnem Vánoc je Štědrý den a dárek – jeden – dostávají jen děti, které musejí vydržet až do půlnoci. Přes den jsou trhy obsypané lidmi, kteří shánějí suroviny na štědrovečerní večeři. Popíjí se chicha, alkohol podobný burčáku.
Rodiny staví betlémy a Ježíšek, zvaný Niño Dios (Dítě Boží), se do jesliček jako symbol narození pokládá opět až o půlnoci. V pozdním odpoledni se jde na mši a po ní je večeře, např. do ovocného nálevu naložené a pečené vepřové chancho s bramborovým salátem.
Tančí se marinera, kde se tančící převlékají za svatou Marii, Josefa a tři krále…
Jihoafrická Republika
Prosinec je tu začátkem nejpříjemnějšího jarního počasí a školáci mají volno. Sněhovou kulisu o Vánocích nahrazují květiny, kvete tu všechno. Na Štědrý den jsou domy vyzdobené větvemi borovic a všichni mají někde v rohu ozdobenou jedličku s dárky.
Přináší je Otec Vánoc (dle britského vzoru) anebo v afrikánských rodinách Sinterklaas, holandská varianta Santa Clause. Jí se některé z tradičních jídel: krocan, hovězí pečeně, biskupský chlebíček, sele, žlutá rýže s rozinkami, švestkový pudink, sušenky.
Odpoledne vyráží rodiny na piknik či koupání v moři. Oblíbený je tzv. Boxing Day: 26. prosince, který tráví rodiny společným odpočinkem.
Izrael
Svátek světel, židovská chanuka, probíhá v čase našeho adventu a Vánoce připomíná rozžínáním svícnů, v jejich případě osmiramenných. Upomíná na vítězství Makabejských a očištění Jeruzalémského chrámu od pohanských modloslužeb.
Typickým chanukovým jídlem jsou bramborové placky a koblihy, děti dostávají drobné dárky. Klasické Vánoce v Izraeli slaví křesťanští drúzové, ale bez stromečku. V rodinách se peče jehně či kuře a sladké koláčky.
V Jeruzalémě se o Vánocích stavějí jesličky a konají se procesí. Občas na ulici chytají chudáky s tzv. „jeruzalémským syndromem“, věřící, kteří se vtělili do proroka a dočasně se zbláznili…
Švédsko
Švédové se cpou lahůdkami ze svátečního stolu julbord – sledi, vejci s kaviárem, pečenou šunkou, krocanem, vepřovými žebírky a karbanátky. Moučníkem jsou perníčky a nápoj glögg, svařené víno s kořením, rozinkami, mandlemi a kořalkou.
Dárky nosí skřítek hospodáříček Jultomten. Od 13. prosince, což je svátek svaté Lucie, chodí švédskými městy dětské průvody.
Na památku světice nosí děti na hlavičkách čtyři svíce, protože svatá Lucie nosila uvězněným křesťanům jídlo do katakomb a svítila si svíčkou na hlavě.
Vánoce tu končí 13. ledna na svatého Knuta. Chcete suvenýr? Na vánočních trzích Stockholmu, Göteborgu i jinde mají sošky ze slámy. Anděly, zvířátka, skřítky…
Jižní Korea
Křesťanů je v populaci asi 30 %, ale k oslavě se rádi přidají všichni, Korejci totiž mají svátků bezpočet. Takže křesťané jdou na mši a modlí se, pro ostatní je to hlavně veselice s ústřední postavou Santa Harabujee, Dědečkem Santou.
Ten rozdává bonbony a drobné hračky, a co se týče dárků, praktičtí Korejci to vyřešili tak, že si (s výjimkou dětí) dávají peníze. Ke slavnostní večeři se servírují tradiční pochoutky jako kimči (fermentované zelí) nebo nudle bulgogi a japchae.
Vánoce ale Korejci nesvětí jen v rodině, nýbrž i nákupy, lyžováním, večírky v práci a ve sportovním či jiném klubu. Potrpí si na vánoční dort, čím větší a „splácanější“, tím lépe.