Jsou to kultury mikroskopických organismů. Pomáhají při trávení a zpracování potravy a mají vliv i na celkovou imunitu.
Probiotika jsou zdraví prospěšná hlavně díky svému podílu na obnově a harmonizaci narušené střevní mikroflóry, například při užívání antibiotik. Vhodná jsou také při dietách, stresu či v těhotenství. Co všechno dalšího ještě umí?
Utužují obranyschopnost
V těle se nachází opravdu vysoký počet bakterií, zejména ve střevním systému, ale většina z nich je relativně neškodná. Přítomnost bakterií, a hlavně užitečných bakterií výrazně ovlivňuje zdravotní stav člověka.
Probiotika jsou typem bakterií, které jsou pro organismus důležité, protože podporují celkové zdraví. Upravují trávení a zpracovávání potravy, mají vliv také na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečná při srážení krve.
Mezi probiotika patří obvykle bakterie, ale funkci probiotik dokážou plnit i určité kvasinky. Můžete je přijmout z jídla upraveného bakteriální fermentací nebo v podobě výživových doplňků.
Jednorázově i dlouhodobě
Probiotika můžete užívat preventivně i jako doplňkovou léčbu. Jsou vhodná pro všechny věkové kategorie a je možné je užívat i dlouhodobě.
Jako doplňková léčba se doporučují například při užívání antibiotik, při průjmu nebo zácpě, když vás postihne plísňové onemocnění pokožky, úst, pohlavních orgánů, dále v případě ekzému, oslabeného imunitního systému, při alergiích a intoleranci laktózy, při zánětlivých a autoimunitních onemocněních střev, při špatné funkci jater, slinivky a žlučníku, při onemocnění cukrovkou, během těhotenství a kojení.
Nejznámější typy
Nejběžnějším druhem jsou bakterie mléčného kvašení (laktobacily). Ty mění laktózu na kyselinu mléčnou, která vytváří ve střevech kyselé prostředí, nepřátelské pro patogenní bakterie.
Kromě toho, že napomáhají při trávení, brání růstu bakterií, jež vyvolávají střevní záněty a průjem.
Dalším typem jsou bifidobakterie. Jsou často v kombinaci s laktobacily a vzájemně se jejich účinek doplňuje. Zajímavostí je, že jsou to první bakterie, se kterými přijde do styku novorozenec při průchodu porodními cestami a osídlí jeho střeva.
Nachází se také v mateřském mléku a vytváří kyselé pH a zdravé prostředí, což je základ pro budování imunitního systému dětí.
Dále sem patří enterobakterie, které pomáhají při průjmech, jež způsobuje užívání antibiotik. Kvasinky se osvědčily při cestovatelských průjmech, protože zlepšují odolnost vůči cizím baktériím.
Také pomáhají při léčbě a prevenci zánětu tlustého střeva a při průjmech spojených s užíváním antibiotik.
Nachází se i v potravinách
Probiotika můžete získat z výživových doplňků, ale také v rámci zdravé stravy. Potraviny obsahující přírodní probiotika jsou pro tělo prospěšné a dodávají organismu další potřebnou výživu.
Patří mezi ně například kefír, jogurt, acidofilní mléko, podmáslí, kysané zelí, jablečný ocet, kvašené okurky, bryndza, zrající sýry, kombucha, tempeh a miso.