Hypertenze je jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Často se vyskytuje u lidí s nadváhou, s nedostatkem pohybu, těch, kteří kouří či pijí alkohol. Způsobit ji může také dlouhodobý stres.
Problém je, že tahle nemoc obvykle nebolí a její příznaky můžeme často přičítat jen běžné únavě či pracovnímu vypětí. Mezi ty nejčastější patří bušení srdce, bolesti hlavy, závratě či mravenčení v prstech. Pokud tyto první příznaky zaznamenáte, sáhněte po přírodní pomoci.
Svižné procházky
Tělesný pohyb pomáhá srdci zužitkovat efektivněji kyslík, aby nemuselo při čerpání krve pracovat tak intenzivně. Věnujte se této činnosti intenzivně alespoň 30 minut denně. Snažte se zvyšovat rychlost či vzdálenost, aby to stimulovalo vaše srdce.
Zhubněte
Pokud máte nadváhu, přidejte pohyb a pokuste se alespoň pár kilogramů zhubnout. Často pomůže opravdu i jen malý váhový úbytek. Dobré je také pokusit se omezit množství přijímané soli i živočišných tuků.
Střídavá koupel
Střídavé studené a horké koupele nohou příznivě ovlivňují hypertenzi. Jak na to? Potřebujete větší nádobu s horkou vodou, větší nádobu se studenou vodou, ručník.
Nejprve dejte obě nohy na 2 minuty do nádoby s horkou vodou, pak je na 1 minutu vložte do nádoby se studenou vodou. Tento postup opakujeme 3krát po sobě. Provádějte denně po dobu 3 týdnů.
Doplňte vitaminy a vápník
Některé vitaminy mohou pomáhat pacientům s hypertenzí. Především to je vitamin E a vitamin B3. Kromě snižování krevního tlaku dokážou snižovat i hladinu cholesterolu.
Vápník, jehož důležitost pro zdravé kosti a zuby je všeobecně známá, dosahuje stejné slávy i jako látka snižující krevní tlak.
Z některých studií vyplývá, že pokud se v mladším věku konzumuje dostatek potravin s obsahem vápníku, může být společně s dalšími vhodnými zdravotními návyky účinnou zbraní proti vysokému tlaku v pozdějším věku.
Meditační techniky
Pomalé dýchání a meditační cvičení, jako je jóga, snižují hladinu stresových hormonů. To tělu prospívá, protože stresové hormony zvyšují hladinu reninu – ledvinového enzymu zvyšujícího krevní tlak.
Abyste snížili krevní tlak, věnujte se této aktivitě 5 minut ráno a 5 minut večer. Nadechujte se zhluboka do břicha. Při výdechu ze sebe uvolněte veškeré napětí.
Ochuťte si jídlo bazalkou
Víte, že tato oblíbená bylinka byla zařazena mezi sto nejzdravějších potravin pro své výjimečné účinky při ochraně zdraví? Obsahuje mimo jiné eugenol, který blokuje určité látky stahující krevní cévy – a právě to může vést ke snižování krevního tlaku.