Ačkoli je zánět středního ucha spojován především s malými dětmi, bohužel se nevyhýbá ani dospělým, zvlášť v chladných měsících.
Nachlazení, rýma, ale i pouhá návštěva bazénu nebo lázní, všechno to jej může způsobit. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak na něj vyzrát, aniž byste museli spěchat k lékaři.
Viry a bakterie číhají na každém kroku, a pokud není imunita dostatečně silná, nestačíte ani mrknout a už máte rýmu a kašel. Tento stav bohužel může vést až k zánětu středního ucha.
Zažil ho snad každý. Prudká pichlavá bolest, která přichází hlavně v noci. Jak s ním efektivně a hlavně rychle zatočit?
Pečujte o svůj nos
Nedostatečné smrkání a proplachování nosní dutiny vede k přemnožení virů a bakterií v nose. Je proto nutné často, avšak pomalu, smrkat a nos často proplachovat.
Ale pozor, příliš intenzivní smrkání otevírá Eustachovu trubici, do které se pak rychle mohou viry a bakterie dostat. Tam se pak množí rychlostí blesku a problém je na světě.
Bylinná kloktadla
Eukalyptus neboli blahovičník je už po staletí považován za strom zázraků. Má antiseptické účinky, které se skvěle hodí právě při léčbě rýmy, kašle a zánětů.
Na kloktadlo zalijte 1 lžíci listů 2 dcl vroucí vody, 15 minut louhujte, přeceďte a kloktejte po dobu 3 dnů.
Můžete vyzkoušet i ušní inhalaci. Půl hrsti eukalyptových listů zalijte 500 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Poté si vytvořte z papíru kornout, který zasunete do ucha. Páru z odvaru pak skrz něj nechte proudit.
Takto postupujte 2x denně po dobu 3 dnů. Sáhněte také po heřmánku – lžíci sušených květů zalijte vroucí vodou a 10 minut louhujte. Odvar kloktejte každou hodinu.
Vyzkoušejte česnek a sůl
Česnek na zánět středního ucha používaly už naše babičky. A moc dobře věděly proč. Česnek totiž dokáže vytáhnout zánět z těla. Stačí ho jen nakrájet, zabalit do kapesníku a přiložit na bolavé ucho.
Před procedurou se doporučuje obklad nahřát. Na stejném principu funguje i zahřátá sůl. Ta navíc udržuje teplo po dlouhou dobu.
Přírodní kapky do uší
I zázvor si dokáže poradit se zánětem ucha. Nastrouhejte ho a vzniklou kašičku dejte do kapesníku. Přes ten z něj vymačkejte šťávu. Pak stačí jen jedna kapka do bolavého ucha 3x denně.
Můžete vyzkoušet i kombinaci s olivovým olejem. Zázvor zalijte olejem, nechte 30 minut odležet a přefiltrujte. Aplikujte
1 kapku každé 4 hodiny.