Mykóza napadá chodidla zapařená v pevné obuvi, ale ani bez bot nejsou v bezpečí. Pozorujete na nehtech barevné změny, kůžička kolem nich praská, svědí a loupe se? Pak je potřeba zakročit.
Stačí se projít bosky na koupališti, půjčit si na návštěvě přezůvky nebo si uděláte pedikúru nedostatečně sterilním náčiním. I tak málo stačí k vytvoření problému, jakým je mykóza nehtů.
Často je podceňovaným onemocněním, a proto se šíří a léčba je poté o dost složitější.
Nejdřív ji hledejte mezi prsty. Ideální je pak péči a léčbu dodržovat i několik měsíců, než postižený nehet odroste. V lékárnách zakoupíte masti, spreje a roztoky, pomoc ale najdete i v kuchyni. Připravte si několikrát týdně lázeň z 200 ml octa a vlažné vody.
Máčejte v ní nohy alespoň dvacet minut. Na postižené místo zkuste poté nanést kokosový olej. Přírodním pomocníkem je i česnek, který nastrouhejte, naneste na prst a ten pak pořádně zabalte.
Po hodině opláchněte. Na plíseň zabírá i oreganový olej a naředěný tea tree oil, který lze nanést přímo na nehet nebo ho přidejte do koupele.
Myslete i na své okolí
Budete na nohy potřebovat zvláštní ručník, měli byste pravidelně dezinfikovat obuv, koberce i gauč, jinak hrozí nakažení dalších členů domácnosti. Z ponožek se také může plíseň dostat na další prádlo a to pak infikovat jiná místa na těle.
Často se pak plíseň šíří do podpaží nebo třísel. Dobré je vytírat obuv octovou vodou, citronovou šťávou nebo vodkou, vysypat boty sodou či solí a nechat přes noc působit.
Na nehty postižené plísní není hezký pohled, odolejte pokušení problém skrýt barevným lakem.
Nehet se pak nepodaří vyléčit a jen vše oddálíte. Můžete však zkusit antimykotický lak, který seženete v lékárně. Jestliže jste k onemocnění náchylní, udržujte nohy v suchu a vytírejte kůži dosucha i mezi prsty.