Bolavá záda zná každý. Může se jednat o problém s páteří, skřípnutý nerv nebo ztuhlé svalstvo, ale i závažnější onemocnění. Víme, na co mohou bolesti zad upozorňovat.
Většinou za bolestí zad stojí naše zlozvyky. Patří totiž k nejrozšířenějším civilizačním nemocem. Lidé mají málo pohybu, špatné držení těla, častěji sedí a důvodem může být i prochladnutí.
Na běžné neduhy pomáhají například koupele z rozmarýnu a smrkového jehličí nebo třezalkový olej. Vyzkoušejte zázvorový obklad. Nastrouhaný zázvor vylouhujte v horké, ne vařící vodě.
Do tekutiny namočte čisté plátno a přikládejte dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce na záda. Pak jsou tu ale i opravdové potíže, které vyléčí jen lékař. Výhřez ploténky bolí nejčastěji v oblasti beder.
Zánět a revma se projevuje ranní ztuhlostí a po rozcvičení bolest trochu ustoupí. Bolest v oblasti hrudníku upozorňuje na problém se srdcem, žaludkem či plícemi. Je také typickým příznakem infarktu.
V bedrech bolest zase značí nemoc ledvin, močového ústrojí nebo gynekologické potíže.
Stres a špatná chůze
Ve stresu je tělo neustále v napětí a připravené k akci. Psychická nepohoda přispívá k napínání krčních svalů, ve kterých se pak hromadí kyselina mléčná. Proto vás pak všechno bolí. Ztuhlé svaly dokážou stlačit nervy natolik, že vám zablokují páteř.
Za velkou bolestí zad a následně hlavy může stát také špatné postavení chodidel. Došlapujte správně – pata – malík – palec, což je tříbodová opora chodidla. Trénujte nožní klenbu. Sedněte si na zem, natáhněte nohy, dlaně opřete o zem a narovnejte se.
Propínejte špičky, poté roztahujte prsty od sebe a k sobě, zkuste palec přitáhnout k sobě a prsty od sebe. Pohyb střídejte minimálně patnáctkrát. Pomáhá také nohama chytat a přenášet malý předmět, třeba hrací kostku nebo špunt od vína.
Pozor na mobil a přenášení věcí
Většina lidí drží mobil v úrovni pod hrudníkem, což je nutí sklánět hlavu a přetěžovat horní část zad a krku. Lepší je držet telefon v horní části hrudníku. Stačí pak jen sklopit oči bez ohýbání.
Nikdy byste neměli zvedat něco, co nemůžete uzvednout. Nadměrná zátěž ramen a ohýbání zádům neprospívají. Když už musíte něco nést, při zvedání zapojte spíš střed těla a břicho než záda.
Předměty držte blízko těla a otáčejte se pohybem vedeným z nohou, nikoli ze zad.
Chraňte záda při domácích činnostech
Nesprávnými pohyby při žehlení nebo mytí nádobí si můžete také uškodit. Děláte vše správně? U žehlení se nepředklánějte, záda narovnejte a vytáhněte směrem vzhůru a žehlicí prkno si nastavte do úrovně pasu. Ideální jsou lehce pokrčená kolena.
To samé při vysávání, nepředklánějte se, raději udělejte krok navíc a vysavač spíš následujte. Jestliže máte myčku, místo předklánění si k ní sedněte do dřepu. Při ručním mytí nádobí pozor na přenášení váhy na jednu nohu, nejlepší je držet zpevněný střed těla.
Při sledování televize si vypodložte záda, aby byla rovná, kolena mějte v pravém úhlu. Jestliže si chcete nohy natáhnout, mějte kolena na něčem položená, ať nevisí ve vzduchu. Přetěžovala by se.