I když se návštěvy doktora nebojíte, přesto můžete mít takzvaný syndrom bílého pláště, který se projevuje například náhlým zvýšením tlaku.
Nemoci srdce a cév jsou celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí. K základním rizikovým faktorům patří vysoká hladina cholesterolu a právě vysoký krevní tlak.
Skokem vzhůru
Riziko infarktu u osob s vysokým krevním tlakem bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace. Proto je potřeba jeho hodnoty pravidelně kontrolovat.
Jenže někdy se stává, že vám při běžné preventivní prohlídce najednou naměří tlak příliš vysoký, ačkoli třeba jinde nebo doma bylo vše v normě. Čím to je?
Kdopak by se pláště bál?
Během měření krevního tlaku naměřené při návštěvě lékaře nelze odlišit velký počet pacientů, jejichž krevní tlak je ve skutečnosti v klidu jiný.
Jsou to pacienti s takzvaným syndromem bílého pláště, tedy ti, kterým se zvýší tlak po vstupu do ordinace z podvědomé obavy, že „jim něco najdou“.
Může se to ale dít i u lidí s maskovanou ranní nebo noční hypertenzí, stejně jako těm s nadměrným kolísáním tlaku během dne. Lékař tak bohužel často nedostává správné informace o jejich riziku kardiovaskulární příhody.
A co s tím?
Jedinou cestou, jak správně diagnostikovat vysoký krevní tlak, je jeho monitorování v průběhu celých čtyřiadvaceti hodin.
Výsledný obraz získaný prostřednictvím takového monitoringu pak umožní lékaři zlepšení kontroly vysokého tlaku u léčených pacientů a může individuálně upravit a zjednodušit léčbu, vybrat ideální lék a zvolit účinnější dávkování léků a jejich kombinaci.