Mastí se vám dlouhodobě vlasy? Ztratily lesk nebo se vám objevily lupy? Příčina nejspíš nebude jen v nesprávné a nekvalitní péči.
Za mastnou kšticí stojí nadprodukce kožního mazu. Takový stav se projevuje zejména u hormonální nerovnováhy. Trpí jí ženy před menstruací, po porodu a v přechodu.
Dávejte si však pozor, pokud nejde jen o přechodnou dobu a vlasy se vám stále mastí, na vině může být i přemíra stresu.
Z těla se pak vyplavuje hladina kortizolu a adrenalinu, což vede právě k nadměrné produkci mazu. A jak je známo, dlouhodobý stres může být příčinou depresí, cukrovky, ale i rakoviny.
Matné vlasy a časté vypadávání
Matné vlasy rozhodně nejsou hezké. Většinou za ně může nesprávná péče, jsou vysušené, chybí jim hydratace. Příčinou však může být i špatná funkce štítné žlázy.
Pokud se cítíte dlouhodobě unavené, bez energie, trpíte na studené končetiny a přibíráte na váze, raději vyhledejte lékaře.
Neléčená štítná žláza zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a může způsobit kardiovaskulární onemocnění. Tvorba lupů může mít více příčin. Většinou za ně může suchá pokožka v důsledku používání nesprávných vlasových produktů a rovněž nedostatečná hydratace kůže.
Pokud ale děláte, co můžete, a lupy se stále objevují ve velkém množství, měly byste zpozornět. Mohla se u vás rozvinout neurodermitida nebo lupénka.
Ovšem i neléčené kožní choroby mají neblahý vliv na naše zdraví, zejména pokud jde o druhou jmenovanou. Je totiž prokázáno, že lupénka zkracuje život, je u ní větší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, nemocí kloubů a cukrovky.
Zaměřte se na jídelníček
Kromě důkladného vyšetření u lékaře můžete pro své vlasy udělat ještě něco, dopřávejte jim pomocí správných potravin to, co skutečně potřebují.
Zařaďte do jídelníčku vlašské ořechy, ty podporují metabolismus vlasových kořínků, dýňová semínka zase urychlují buněčný růst, paprika slouží jako prevence proti vypadávání, vejce vlasy posilují a mandle přispívají k jejich hustotě.