Tuto výstižnou větu říkaly už naše babičky a vyjadřovala skutečnost, na kterou jsme už málem zapomněli. Nenápadný a opomíjený černý bez totiž patří mezi nejúčinější léčivé rostliny.
Keř černého bezu nám přináší hned několikerý užitek. Na jaře krásně kvete a voní, na podzim je zase bohatě obsypán chutnými plody. A co více, už od pradávna mu byly připisovány magické účinky.
Chrání před bleskem i zlými duchy
Naši předkové věřili, že ochrání jejich obydlí před bleskem i zlými kouzly. Zda má černý bez opravdu takovou moc, nevíme. Jisté je jen to, že dokáže úspěšně pomoci s léčbou mnoha neduhů.
Jeho květy i zralé plody totiž obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, jako je kyselina jablečná, třísloviny a pektin. Ve slupce a v semenech najdeme vitamin A, vitaminy skupiny B a kyselinu pantothenovou. Významný je i obsah vitaminu C.
Léčí astma i alergii
Černý bez se používá v tradiční medicíně stovky, možná dokonce tisíce let. My dnes víme, že má antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
Proto je vhodný k léčbě astmatu, alergií, nemocí z nachlazení a chřipky a při zánětu horních cest dýchacích. Rovněž se osvědčil i při otocích, protože pozitivně působí při zadržování vody v těle.
Významně posiluje imunitu
Zatímco bezové květy se sbírají na jaře, podzim je čas listů a plodů. Ty se uplatní při posilování imunity, potlačování nemocí z nachlazení a skvěle fungují proti bolestem hlavy a při migrénách.
Také jsou prospěšné pro trávicí systém, protože mají projímavé účinky. Pomáhají tedy proti zácpě i při detoxikaci. Nejlepším způsobem, jak uchovat v bezinkách všechny prospěšné látky, je sušení.
Zázrak medicíny
Sušení celých hroznů by mělo začít na volně proudícím vzduchu, dokud se nezačnou scvrkávat. Pak se dosouší v troubě zhruba při 80 °C tak, aby šly lehce stáhnout ze stopky a následně uskladnit v papírových sáčcích.
Usušené plody se hodí k přípravě čaje či likérů nebo je můžete konzumovat jen tak. V každém případě budete mít po ruce zázrak přírodní medicíny.