To, co jíme nebo pijeme, ovlivňuje kvalitu spánku. Nikoho nepřekvapí, že bychom večer neměli jíst čokoládu, kořeněná a tučná jídla. Už málokdo ale ví, proč bychom ze svého jídelníčku měli vynechat i větší množství zeleniny, ovoce, a dokonce i vody. Proč?
Moc vody
Večer pitný režim nedohánějte, ale pijte pravidelně a dostatečně během celého dne. Ledviny začínají po 18. hodině odpočívat, neměli bychom je tedy příliš zatěžovat. Nadměrné množství tekutin vás navíc bude nutit v noci vstávat a běhat na toaletu. Může dokonce způsobit i otoky na těle a obličeji.
Luštěniny
Jsou bohatým zdrojem bílkovin a stabilizují hladinu cukru v krvi. Proč bychom je tedy měli jíst k obědu, ale ne k večeři? Těžko se tráví a náš organismus potřebuje odpočívat především v noci.
Červené maso
Trávení masa může tělu trvat až 7 hodin. Především červené maso představuje pro organismus největší zátěž. Tento druh masa si nechte raději na oběd, večer ho nahraďte rybou.
Čokoláda
Ani ta nejkvalitnější čokoláda není vhodnou volbou k mlsání před spaním. Dodává energii, obsahuje stimulanty a v noci se vám bude ukládat v podobě tukových zásob.
Sladkosti
Nemůžeme vynechat ani klasické sladké neřesti. Jak už bylo naznačeno, cukry nám dodají tolik energie, že nebudeme chtít spát. Zároveň se rychleji uloží tukové buňky, které nám zadělají na pořádný malér.
Ostrá jídla
Na strávení kořeněných jídel tělo potřebuje větší úsilí než obvykle, a vzhledem k tomu, že trávení se během spánku zpomaluje, bude to pro něj značná zátěž. Důsledkem bude spánek narušený do té míry, že se přes noc i několikrát probudíte.
Ovoce a zelenina
Například květák, brokolice, zelí, listová zelenina a fazole jsou sice zdrojem potřebné vlákniny, ale ta dá v noci pořádně zabrat trávicímu systému. Ze stejného důvodu se nehodí jíst na noc houby a ovoce jako maliny nebo pomeranče.