Nejdřív vedro, pak prudké ochlazení, bouřka, déšť nebo mráz. Změny počasí nás můžou pořádně vykolejit. Čím minimalizovat jejich dopad?
1 Prudké ochlazení
Při náhlém snížení teplot se zužují cévy, krevní tlak se zvyšuje a nedokrvení srdečních tepen může vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici. Obranyschopnost organizmu se snižuje, a to se může projevit například záněty horních cest dýchacích, častou únavou a nízkou koncentrací.
Chladno a vlhko škodí také revmatikům.
Co pomůže: Jezte hodně energeticky bohatého jídla – pomůže vám vnitřně zahřát tělo. Rozhodně se vyhněte „babské“ radě, že alkohol zahřívá – malé množství možná, ale větší způsobuje opak. Pijte horké čaje (nejlépe se zázvorem) a dostatečně se oblečte.
2 Pokles tlaku
Náhlý pokles atmosférického tlaku způsobuje změny srdečního rytmu, zvýšení krevního tlaku (v horším případě může vést až k infarktu) a migrény. Můžete mít špatnou náladu, být unavení, ospalí a hůř se soustředíte. Naopak některým astmatikům se za nízkého tlaku lépe dýchá.
Co pomůže: Fyzicky se nenamáhejte a omezte dlouhé stání či rychlé vstávání a dostatečně pijte – pomáhá černý čaj s cukrem. V případě závratě a točení hlavy zkřižte nohy a hlavu dejte mezi kolena.
Máte-li vysoký tlak, omezte sůl a tuky, kouření i alkohol a jezte lehkou stravu.
3 Náhlé vyjasnění oblohy
Při zvýšení atmosférického tlaku se zhoršuje kvalita spánku, pobolívá hlava a zvedá se krevní tlak. Ti, kteří mají tlak i bez toho vysoký, mohou být podráždění a nervózní. Trvá-li tlaková výše dlouhodobě, zvyšuje se počet srdečních příhod.
Co pomůže: Více odpočívat, zhluboka dýchat, dát si šálek uklidňujícího bylinkového čaje a zvýšit přísun vitaminu C.
4 Větrné počasí
Při příchodu teplého, suchého, nárazového a velmi prudkého větru tělo vylučuje více adrenalinu, který zrychluje tep. Krevní tlak se rychle zvyšuje, nastupují problémy s nespavostí, nervovým napětím, závratěmi nebo bolestmi hlavy.
Mnozí lidé si stěžují na silnější záchvaty astmatu a migrény, bolesti ve svalech a kloubech.
Co pomůže: Pokud nemusíte, nechoďte ven, dodržujte pitný režim, sprchujte se vlažnou vodou.
5 Nedostatek světla
Nástup zimy znamená také kratší den a tedy nedostatek přirozeného slunečního světla.
Kvůli tomu můžeme trpět špatnou náladou, melancholií až depresí, pocity sebepodceňování, beznaděje, snížením zájmu o okolí, ranní nespavostí, bolestmi hlavy a ospalostí přes den, nevýkonností a malou schopností se soustředit, sklonem k přejídání (zvlášť sladkostmi) a tedy i přibýváním na váze, poklesem sexuální touhy a v některých případech i její ztrátou.
Co pomůže: Co nejčastěji choďte přes den ven. Kromě toho využívejte fototerapii, tj. léčbu pomocí světla speciální lampy nebo užívejte hormon melatonin, který hraje důležité funkce v řízení rytmů den a noc. Nedostatek vitaminu B6 a hořčíku a pijte denně šálek třezalkového čaje.