Řecké „ostrovní království“ je rozhozené po východním Středozemí jako zlatá zrnka. Ostrovy jsou zrozené ke sladkému životu a lenošení, přestože tu život kdysi nebyl snadný!
Které jsou ty nejznámější, jak se od sebe liší a jak si mezi nimi vybrat?
Naxos
Hornatý ostrov v Egejském moři je obklopen věncem menších bratříčků. Proslul výtečným olivovým olejem a dobrým vínem, však se tu dle bájí ženil bůh vína Dionýsos. Je méně známý, a tak tu turisté najdou nedotčenou přírodu, klid a pláže bez davů.
Hlavní město Naxos-Chora s bělostnými zdmi středověkých domů a benátskou pevností na kopci působí se západem slunce až přízračným dojmem. Nejhezčí pláže najdete na západě ostrova (Plaka, Orkos, Mikri Vigla aj.), jinak je pobřeží skalnaté.
Úrodná horská údolí ostrov bohatě zásobují, turista si pochutná např. na místním sýru.
Zakynthos
I tento ostrov tvoří hory, navíc je ale zván Ostrovem vůní díky bohaté vegetaci, v níž vládnou hyacinty. V hlavním městě Chora na východním pobřeží je zajímavou památkou chrám svatého Dionýsa a zbytky staré benátské pevnosti.
Hlavním lákadlem jsou ale zálivy s průzračně modrou vodou, zejména pouze z moře přístupná pláž Navagio se známým vrakem lodi, utopeným v písku.
Navzdory turismu je Zakynthos přírodní ráj, kde si můžete sjednat výlet za vzácnými tuleni, potápět se s želvami a na pláži Laganas sledovat líhnutí karet obrovských.
Vynechat byste neměli výlety do vnitrozemí, ideálně na skútrech, do malebných vesniček, kde se zastavil čas.
Santorini
Ostrov se kdysi jmenoval Théra a dnes je tvořen tím, co zbylo z výbuchu sopky. Milovníci pláží tu zamíří na východní nebo jižní okraj, kde je pozvolný mořský břeh tvořen různobarevnými písky.
Zvědavci vyrazí na západě do vnitřní laguny, vlastně kráteru sopky, a prohlédnou si dva rostoucí sopečné miniostrůvky.
Romantici jedou na sever do městečka Oia, tvořeného bílými domečky, vytesanými do skály, svažující se do moře. Atmosféra je tu úchvatná. A milovníci historie zamíří na jižní cíp do Akrotiri, kde jsou přístupné vykopávky z doby sopečného výbuchu.
Korfu
Nejsevernější z řeckých ostrovů je zdravě zelený, pokrývá ho hustá zelená vegetace, prim hrají borovice a olivovníky. Nejpověstnějším plážovým místem je tu zátoka Agios Georgios, která na západním břehu opisuje téměř dokonalý kruh.
Největší specialita ale leží dál na sever u městečka Sidari, kde je pobřeží tvořeno vyhlazenými jeskyňkami a skalními průplavy. Žena, která proplave zdejší Kanál lásky, získá prý navěky srdce muže, jehož miluje!
Určitě navštivte zámeček Achilleion asi 10 km jižně od hlavního města Kerkyry. Nechala si ho tu na pahorku v roce 1890 postavit rakouská císařovna Sissi. Je nádherný, i když si ho dlouho neužila.
Kréta
Považuje se za vyprahlou, ale najdete tu i zelené nížiny jako je například údolí Messara s olivovníkovými háji a kostelíkem Agia Deka z 12. století, který připomíná umučení deseti křesťanských světců Římany.
Turisticky nejživější je severní pobřeží, plné letovisek a měst, z nichž lze doporučit hlavně Chaniu s krásným centrem a kolonádou.
Vidět musíte Knossos, tři tisíce let starý palác minojské civilizace na severozápadě ostrova, stejně jako údolí Samaria ve vnitrozemských Bílých horách.
Pláží je tu tolik, že někde i celé dny nepotkáte človíčka, a třeba Frangokastello na jihozápadě ostrova s křižáckým hradem na pobřeží je naprosto super!
Kefalonia
Ostrov v Jónském moři má všechno. Vysoká pohoří, údolí s hustými lesy a úrodnými políčky, nádherné pláže i pozoruhodně uchované antické památky. Když vyrazíte na túru k nejvyšší hoře Mega Soros, uvidíte unikát: kefalonské jedle, které rostou jen zde.
A s trochou štěstí i nějaké stádo zdejších divokých koní. Na východě ostrova najdete unikátní jeskyni Melissani, kde se můžete projet loďkou dechberoucí skalní lagunou.
Z desítek pláží zmiňme Myrtos na severozápadě, kde si úplně každý fotí bílý písek a neuvěřitelnou modř, vsazenou mezi skály, na nichž pobíhají divoké kozy. A určitě tu popijte místní víno Robola!