Mnoho pokojových rostlin v zimě odpočívá a vyžaduje změnu péče. Ta by především měla respektovat nepříznivé světelné podmínky pro jejich růst.
V podzimním a zimním období je pro pokojové rostliny nejdůležitější rovnováha tepla, světla a zálivky. Tomu je třeba podřídit i pravidelnou péči. Nutné je prodloužit dobu mezi zaléváním a pravidelně kontrolovat vlhkost substrátu, která má být nízká.
Důležité je v žádném případě rostliny nepřelévat. Na to jsou citlivé obzvlášť dračince s kmínkem. Pokud jim i v zimním obodí budete dopřávat vydatnou zálivku, opadají a uhynou.
Když pokojové rostliny v období svého zimního spánku nestačí přebytek vlhkosti zpracovat, objeví se spolu se shazováním listů také hniloba kořenů.
Zásady podzimní a zimní péče
1 Vzdušná vlhkost je velmi důležitá. V každé budově je jiná. V panelákovém bytě bývá nejnižší, takže nestačí mít odpařovače na radiátorech, ty ke zvýšení vlhkosti vzduchu pomohou jen částečně. Oblíbené dracény mají rády pod listy přistavenou misku s vodou.
Voda se v teplém prostředí odpařuje, a tím rosí listy. Také je možné používat ruční rosič nebo rostliny pravidelně sprchovat vlažnou vodou.
2 S hnojením tekutými hnojivy to nepřehánějte, během začínajícího temného období roku stejně rostliny nedokážou živiny využít. Výjimkou jsou banánovníky, fíkusy, lopatkovce, toulitky nebo zamiokulkas.
Potřebují mít stále vlhký substrát a velmi jim prospívá pravidelné přihnojení tekutými hnojivy.
3 Mučenku jedlou a další druhy rodu Passiflora je třeba ostříhat a nechat jen dva nebo tři listy, aby měly čím přijímat živiny.
4 Na podzim je třeba zkontrolovat, zda rostliny nenapadli škůdci, kterým vyhovuje suché a velmi teplé prostředí. Jsou to především svilušky nebo puklice, které z listů sají šťávu. Na postižených místech se pak objevují hnědé skvrny.
Nejúčinnějším postupem ochrany proti těmto škůdcům je skokové zvýšení vlhkosti vzduchu. To znamená například rostliny jednou za týden osprchovat.
Při silném napadení škůdci použijte nejprve přírodní prostředky, např. na bázi přírodních olejů, které jsou biologicky odbouratelné a nehrozí u nich nebezpečí otravy. Po chemii sáhněte až v krajní nouzi. Někteří škůdci se objevují i v půdě.
Pokud vyjmete rostlinu z květináče a najdete plísně či hnilobu i na kořenech, vykoupejte je před zasazením v silném roztoku heřmánku, roztoku hypermanganu anebo alespoň ve vlažné vodě.
5. Průvan při větrání může být nebezpečný a v mrazivých dnech dokáže velmi rychle rostlinu zlikvidovat.