Srdečních arytmií je více druhů, nejčastější a zároveň nebezpečná je fibrilace síní, která bývá častou příčinou mozkové mrtvice.
Srdce a mozek
Fibrilace síní je o to zákeřnější, že se u každého může projevovat jinak a až u 40 % lidí probíhá bez příznaků, takže postižený o ní ani neví.
Samotná fibrilace život sice neohrožuje, podstatným nebezpečím je při ní však asi pětkrát vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody, způsobit může i srdeční selhání.
Jak je ale možné, že tato srdeční vada způsobí mozkovou mrtvici?
Při neléčené fibrilaci síní může totiž dojít ke vzniku sraženiny v srdci, která pak krevním řečištěm doputuje až do mozku, kde ucpe některou mozkovou tepnu a tím i přívod kyslíku do něj, tedy mrtvici.
Důvody a projevy onemocnění
Proč fibrilace síní vzniká, není dosud možné jednoznačně říct.
Její výskyt se zvyšuje s věkem a nejčastějšími rizikovými faktory jsou i vysoký krevní tlak, různá další onemocnění srdce, nadměrná funkce štítné žlázy, špatná životospráva a také i stres či psychické napětí. Její projevy bývají velmi rozmanité.
Nejčastěji to je pocit nepravidelného a rychlého srdečního pulzu, zadýchávání, snížená fyzická výkonnost, únava, tlak na hrudi nebo točení hlavy.
V mnoha případech ale pacient žádné příznaky nemá a k odhalení onemocnění dojde náhodou při vyšetření kvůli jiné nemoci. Nepodceňujte pravidelné lékařské prohlídky, jejichž součástí je i EKG, včasné diagnostikování fibrilace síní je zásadní.
Díky tomu může lékař nastavit individuální léčbu a jedině tak lze předejít nebezpečným následkům.