Ucpaný nos, ztráta čichu, bolest hlavy. To je jen pár příznaků toho, že na vás útočí nepříjemná rýma. Obvykle trvá týden. Vy si ji ale můžete o pár dní zkrátit díky našim radám.
Nosní sliznice je zduřená, hůře se nám dýchá, z nosu nám neustále teče, kýcháme, pálí nás oči a možná jsme i unavení. Doprovodných projevů rýmy je bezpočet. Bezpochyby ji ale každý poznáme. Co tedy dělat, když zaútočí?
Bez a lípa do čaje
Pití horkého čaje je úplný základ. Doporučujeme ho užívat zejména ráno a večer po dobu tří dnů.
Připravíte si ho tak, že jednu polévkovou lžíci květu lípy, lžíci květu bezu, lžíci jitrocele a lžičku kořene lékořice smícháte dohromady a vše přelijete půl litrem vroucí vody. Nechte patnáct minut louhovat a pak sceďte. Čaj pijte ještě horký nebo alespoň teplý.
Křen s medem
K ruce si vezměte čerstvý křen a nastrouhejte si dvě lžíce. Smíchejte ho s dvěma lžícemi kvalitního medu a máte hotovo. Doporučená denní dávka je třikrát denně jedna čajová lžička. Užívejte tak dlouho, dokud rýma nezmizí. Křen s medem skvěle funguje i jako prevence.
Na odřený nos jedině majoránku
Máte odřený nos? Je zarudlý, pálí a vy už kvůli tomu nemůžete ani smrkat? Vyrobte si majoránkovou mast, kterou máte hotovou za pár minut. Rozpusťte tři lžíce másla na mírném ohni a přidejte k němu jednu lžičku čerstvé a nasekané majoránky.
Za stálého míchání vařte pět až sedm minut. Pak z ohně nádobu odstraňte a nechte ještě deset minut odležet. Přeceďte a mast přendejte do uzavíratelné sklenice. Uchovávejte v lednici a mastičku aplikujte dle potřeby kolem nosních dírek.
Inhalujte fenykl a anýz
Jednu velkou lžíci fenyklu v hrnci smíchejte s lžicí anýzu a zalijte je půl litrem vroucí vody. Nechte semena deset až patnáct minut louhovat. Pak si přes hlavu přehoďte ručník, nakloňte
se nad hrnec a patnáct minut inhalujte.
Pokud vám anýz ani fenykl nevoní, můžete na inhalaci také použít levanduli a šalvěj. Do vroucí vody nakapejte tři kapky levandulové vonné esence a tři kapky šalvějové esence a inhalujte.
Bylinné nosní kapky
Z půl lžičky květů heřmánku a půl lžičky jitrocele si můžete vytvořit přírodní nosní kapky, které vám uvolní dýchací cesty. Léčivky opět přelijte 1 dcl vroucí vody a deset minut louhujete.
Pak kapky přeceďte přes jemné plátýnko nebo sítko a uchovejte ve skleněné lahvičce.
Do nosu je aplikujte kapátkem, a to do každé nosní dírky po dvou až třech kapkách třikrát až pětkrát denně. Můžete si taktéž vyrobit solné nosní kapky. Lžičku mořské soli rozpustíte ve 200 ml vroucí vody a můžete aplikovat